Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Fotowoltaika a pompa ciepła

Czy warto łączyć panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd głównie latem, z pompą ciepła, pracującą przede wszystkim zimą? Jeśli akurat budujesz dom lub robisz gruntowny remont, to ten duet ma większy potencjał, niż się pozornie wydaje.

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło obecne w powietrzu (pompa powietrze-woda lub powietrze-powietrze) albo w ziemi (pompa gruntowa), gromadząc w ten sposób ok. 70-80% potrzebnej energii. Pozostałą część musi dostarczyć sprężarka. Do jej zasilania – według tego, co reklamują telemarketerzy – wykorzystamy panele fotowoltaiczne, uzyskując w pełni darmowe ogrzewanie. Nie do końca jest to prawdą.  

Jak pracuje fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą wykorzystujemy do zasilenia w prąd naszego domu. Za wyprodukowaną w ten sposób energię nie płacimy – a jeśli jest jej za mało na nasze potrzeby, to musimy dokupić resztę „standardowo”, od zakładu energetycznego. Nadwyżkę sprzedamy do sieci energetycznej po cenie określonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (zasady określone są w systemie net-billing). 

Zamiar korzystania z instalacji fotowoltaicznej musimy zgłosić w zakładzie energetycznym, który dokona wymiany licznika na dwukierunkowy (fot. red.)
Zamiar korzystania z instalacji fotowoltaicznej musimy zgłosić w zakładzie energetycznym, który dokona wymiany licznika na dwukierunkowy (fot. red.)

A jak to się ma do pompy ciepła? Założenie, że „prąd wytworzy się sam” jest dość… optymistyczne. Problem stanowi specyfika naszego klimatu. Panele do efektywnego działania potrzebują słońca. Najwięcej jest go latem – a wtedy pompa ciepła nie jest nam potrzebna. Nie jest jednak tak, że od jesieni do wiosny fotowoltaika nie działa. Aktywuje się zawsze, kiedy świeci słońce, nawet jeśli niebo jest częściowo zachmurzone. Co więcej, w słoneczne, ale nie upalne dni sprawność instalacji może być nawet wyższa niż latem, bo zbyt wysoka temperatura nie jest dla paneli korzystna i obniża ich efektywność. Zatem ogólny bilans finansowy jest korzystny i pozwala realnie obniżyć rachunki za prąd – a w efekcie, w powiązaniu z pompą ciepła, również za ogrzewanie - choć raczej nie oczekujmy, że będą one zerowe.

Poza kwestiami obniżenia rachunków, warto mieć świadomość, że rozwiązania takie jak fotowoltaika czy pompa ciepła, wykorzystujące odnawialne źródła energii, są ekologiczne, a w programie „Czyste powietrze” można uzyskać na nie dotację (fot. IMMERGAS)
Poza kwestiami obniżenia rachunków, warto mieć świadomość, że rozwiązania takie jak fotowoltaika czy pompa ciepła, wykorzystujące odnawialne źródła energii, są ekologiczne, a w programie „Czyste powietrze” można uzyskać na nie dotację (fot. IMMERGAS)  

Rozważając zainwestowanie w pompę ciepła i fotowoltaikę, pamiętajmy, że nie jest to układ zerojedynkowy. W domu możemy mieć więcej niż jedno źródło ciepła. Możemy zainstalować kocioł gazowy i na przykład hybrydową pompę ciepła z funkcją grzania wody. Można też rozbudować instalację na przykład o klimakonwektory. W ten sposób efektywnie ogrzejemy dom i zapewnimy ciepłą wodę użytkową, a w letnie dni możemy wykorzystać produkowaną na dużą skalę energię do schłodzenia domu.

 


Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.

Więcej o rekuperacji przeczytasz na ecieplo.pl


Data publikacji: 15 czerwca 2023

Zobacz także

Użytkownicy nie muszą martwić się o utratę pojemności i mogą się cieszyć dłuższym czasem działania (fot. AL-KO)RÓŻNE TRENDY

Jeden akumulator, wiele urządzeń

Seria maszyn AL-KO zasilanych akumulatorem typu 18V Bosch Home and Garden Compatible umożliwia korzystanie z jednego akumulatora do zasilania urządzeń wielu producentów.
Roleta zewnętrzna do okien dachowych FAKRO to dodatek przydatny przez cały rok (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Roleta zewnętrzna na okna dachowe

Roleta dachowa zewnętrzna chroni poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem i hałasem, a przy tym utrudnia włamanie, zwiększając komfort i bezpieczeństwo domowników.
Czy ściany fundamentowe lepiej jest murować na spoiny 1 cm czy 2 cm? (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Grubość zaprawy

Jaką grubość powinna mieć spoina w ścianach fundamentowych?