Smarthome to zastosowanie zaawansowanej technologicznie automatyki, dzięki której nasz dom staje się bardziej bezpieczny, tańszy w utrzymaniu, a przede wszystkim komfortowy. Tak zwane rozwiązania inteligentne warto przemyśleć już na etapie projektu lub budowy, a wybierając później elementy takie jak stolarka, montując okna dachowe i fasadowe, drzwi wejściowe czy bramy garażowe - zastosować takie, które przystosowane są do budynków typu smart. To powoli wykorzystać cały ich potencjał i spójnie połączyć je w jednym inteligentnym systemie sterowania. FAKRO nie tylko dostarcza takie produkty, ale także projektuje kompleksowe rozwiązanie domu inteligentnego. Taki indywidualny projekt, przygotowany specjalnie pod kątem potrzeb klienta, kosztuje w FAKRO 300 zł.
Projekt FAKRO smartHome to profesjonalne doradztwo, dobór odpowiednich produktów, wsparcie techniczne i konfiguracyjne wraz ze schematami elektrycznymi (fot. FAKRO)
Myśląc o domu inteligentnym, warto zaplanować kilka kwestii, które usprawnią proces projektowania i wykonania. Już na etapie budowy powinniśmy zdecydować, czy doprowadzamy do urządzeń smart przewody elektryczne, czy inwestujemy w nowoczesne i łatwe do późniejszej rozbudowy rozwiązania bezprzewodowe. Musimy też wybrać elementy, którymi chcemy sterować zdalnie – w tym stolarkę, czyli okna i drzwi. Nasz dom możemy także wyposażyć w wiele czujników, detektorów czy kontaktronów, którymi można zarządzać za pomocą odpowiednich scenariuszy.
Dom inteligentny w projekcie FAKRO smartHome ma wiele możliwości indywidualnych ustawień. Funkcjonalność o nazwie „Sceny” pozwala użytkownikowi na stworzenie spersonalizowanego planu działania urządzeń, który uruchamia wszystkie akcje w sposób automatyczny - o wyznaczonej godzinie, w wybrany dzień tygodnia i zgodnie z preferowanym wyborem ustawienia (np. pozycji otwarcia okna). Sceny zwiększają komfort użytkowania domu, bo zdejmują z naszych ramion liczne codzienne obowiązki. Ciekawym przykładem jest wykorzystanie domu inteligentnego w oparciu o kontrolę temperatury na poddaszu. W domu smart okna dachowe otwierają się samoczynnie gdy temperatura na poddaszu wzrośnie, a zamykają, gdy spadnie. Z kolei inteligentne akcesoria do okien, zarówno dachowych, jak i pionowych, zasuwają się i otwierają automatycznie pod wpływem wzrostu nasłonecznienia lub spadku temperatury, chroniąc wnętrza przed nagrzaniem w sezonie letnim, a przed wychładzaniem zimą.
Mamy kilka możliwości sterowania domem inteligentnym. Podstawowa opcja to pilot albo przełączniki naścienne. Umożliwiają sterowanie jednym urządzeniem, ale również kontrolę w grupach. Sterowanie grupowe w dużym stopniu ułatwia użytkowanie automatyki domowej, bo zamiast zamykać każdą roletę przed wyjściem z domu, wystarczy jednym kliknięciem uruchomić wszystkie. Bardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem jest zarządzanie domem za pomocą aplikacji w smartfonie. Produkty elektryczne FAKRO mogą być dzięki temu kontrolowane z dowolnego miejsca na świecie będącego w zasięgu internetu, a lokalnie nawet bez niego.
W jednej aplikacji możesz przewietrzyć poddasze, zamknąć rolety, o których zapomniałeś, sprawdzić status pozostałych akcesoriów, otworzyć bramę wjazdową i garażową kurierowi, sprawdzić czy wyłączone jest żelazko i czy światło jest zgaszone (fot. FAKRO)
Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo domu. Detektory z oferty FAKRO smartHome monitorują zmieniające się warunki atmosferyczne, sprawdzając status okien po pojawieniu się opadów deszczu albo silnego wiatru. Czujniki otwarcia monitorują też stan okien w połączeniu z systemem alarmowym. Przykładowo detektor dymu czuwa nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym i po uruchomieniu otwiera okna dachowe w celu oddymiania budynku.
Pewnie każdy by chciał mieć więcej czasu na odpoczynek czy ulubione zajęcia. Zaprojektowany z FAKRO dom inteligentny jest gwarancją zaawansowanych rozwiązań technologicznych i wsparcia na każdym etapie realizacji. FAKRO smartHome to komfort, oszczędność pieniędzy i więcej czasu na radość z życia.
Więcej informacji nt projektu FAKRO smartHome znajdziesz TUTAJ.
Źródło: materiały prasowe FAKRO.
Data publikacji: 10 października 2022
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!