Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Poza tym przyznano trzy Nagrody oraz siedem Wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych.
Wienerberger już od ponad 14 lat organizuje międzynarodowy konkurs wyróżniający obiekty o niebanalnej architekturze, w których zastosowano materiały ceramiczne, nie ograniczając wykorzystania innych marek niż własne. W 2013 roku, po raz pierwszy w Polsce odbyła się lokalna edycja konkursu Brick Award. Otwarta formuła pozwala na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów a konkurs ma na celu promować polską architekturę i polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Do nagrody Brick Award mogą pretendować tylko gotowe realizacje. Szanse na zwycięstwo mają innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne, do powstania których użyto materiałów ceramicznych. Realizacja może mieć miejsce także poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta.
Wienerberger Brick Award odbywa się w systemie biennale. Co dwa lata Jury konkursowe, w którym zasiadają znakomici architekci i krytycy architektury wybiera najlepsze realizacje polskich architektów. Nagrody w Brick Award 2019 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2020 roku.
„Tegoroczna edycja polskiej edycji konkursu Brick Award jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. W takim towarzystwie widzimy w przyszłości nasze naturalne, piękne cegły i wierzymy, że dbając o najwyższą jakość naszych produktów, poprzez konkurs troszczymy się też o jakość architektury w Polsce.” - mówi Monika Sikorska, PR Manager firmy Wienerberger.
W tym roku do grona Jury zaproszenie przyjęli: architekt i urbanista Tomasz Konior, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych,; Zbigniew Maćków – architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, w tym m.in. Honorowej nagrody SARP i Brick Award; Małgorzata Pilinkiewicz –architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022. W Jury zasiadł także krytyk architektury Grzegorz Piątek - autor książek o architekturze, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Przewodnictwo Jury objął jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów Jerzy Szczepanik-Dzikowski - laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich - Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.
Zgłoszone zrealizowane obiekty rywalizują w ramach 5 kategorii konkursowych. Każda z nich to zupełnie inny obszar architektury, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje.
Jury konkursowe tegorocznej edycji Brick Award przyznało 4 Nagrody, z których wyłoniono Grand Prix oraz 7 wyróżnień. W dwóch kategoriach nie przyznano Nagród, a w jednej z kategorii przyznano dwie równorzędne Nagrody. Jak komentował wyniki obrad jeden z członków Jury, Grzegorz Piątek: „Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Świadczą o tym przyznane przez nas liczne wyróżnienia, a w jednej z kategorii nawet dwie równorzędne nagrody”. Pytany o samą Nagrodę Główną odpowiedział: „Przyznając Grand Prix staraliśmy się brać pod uwagę zarówno obiektywne walory projektu, jak i kryteria, według których budynek będzie oceniany w międzynarodowej edycji”.
Tytuł Grand Prix Brick Award 2019 przyznany został projektowi Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.
Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix. Zdaniem Jury Gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie.
To kategoria reprezentująca wyjątkowo wysoki poziom w tegorocznej edycji konkursu. W kategorii przyznano dwie Nagrody:
Nagroda: Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe
Nagrodę przyznano za stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w centrum miasta. Jury dostrzegło w niej inspiracje zarówno przemysłową architekturą regionu, jak i tradycją śródziemnomorską. W projekcie zastosowano trzy podstawowe materiały – ceramikę, drewno i beton, jednak to ten pierwszy, wykorzystany w różnych formach, decyduje o charakterze całości. Na uwagę zdaniem Jury zasługuje elewacja frontowa, w którą wbudowano fragment zachowanego budynku przemysłowego i umiejętne zastosowanie w niej elementów ceramicznych, które tworzą wyrafinowaną grę światła i cienia.
Nagroda: Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
O przyznaniu równorzędnej nagrody zdecydowało niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia. Autorzy zaprojektowali nowe przestrzenie o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie. Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę zdaniem Jury, to uszanowanie niedokończonej struktury modernistycznej budowli, przez co tworzy ona przestrzeń wieloznaczną, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju.
Wyróżnienie:
Projekt: projekt Budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami "Nowe Żerniki"
Pracownia: Major Architekci
Jury przyznało wyróżnienie za stworzenie przyjaznej, bezpretensjonalnej przestrzeni mieszkalnej na nowym osiedlu.
Nagroda: Projekt “Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci
Jak podkreślało w swoim uzasadnieniu Jury konkursowe, nagrodę przyznano za minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego. Zdaniem Jury architektom udało się stworzyć dodatkową przestrzeń życiową bez drastycznej ingerencji w skalę otoczenia oraz zastosować współczesną estetykę, pozostającą w zgodzie z duchem otaczającej skromnej modernistycznej architektury. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na umiejętne budowanie przestrzeni, dzięki czemu wady ciasnej działki udało się zamienić w zalety.
Wyróżnienia:
Projekt: Dom w Dobrej - Dobry Dom
Pracownia: Biuro projektowe maxberg - architekt Karol Nieradka
„Za stworzenie spójnej i eleganckiej formy dla podmiejskiego domu jednorodzinnego”.
Projekt: Dom z recyklingu
Pracownia: MAZM Sp. z o.o.
”Za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów – betonu i cegły rozbiórkowej”.
Projekt: Dom jednorodzinny
Pracownia: marcin rubik architekt
”Za prostotę i spójność projektu domu nawiązującego do tradycji wiejskiej architektury ceglanej”.
W tegorocznej edycji konkursu Jury nie przyznało Nagrody w tej kategorii.
Wyróżnienie:
Projekt: Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach
Pracownia: KWK PROMES arch. Robert Konieczny
Jury w swoim uzasadnieniu zwróciło uwagę na osiągniętą spójność budynku pod względem ideowym i formalnym wymagania wobec niedrogiego budynku mieszkalnego w centrum miasta. Architektura budynku zdaniem Jury ma swój indywidualny charakter, a przy tym jest dobrze wpisana w kontekst okolicznej architektury.
Nagroda: Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu
Pracownia: Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci
Jury szczególną uwagę zwróciło na prostotę, monumentalizm i solidność architektury. Niebagatelną rolę w projekcie, zdaniem oceniających projekt, odgrywają zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca. To one pomagają wpisać budynki w płaski krajobraz nadrzecznej równiny. Na uznanie w ocenie Jury zasługuje też fakt, że projektując kompleks o typowo technicznej funkcji architekci zadbali o atrakcyjność widoków z nadrzecznego bulwaru.
Wyróżnienie:
Projekt: Budynek Biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu
Pracownia: Grupa 5 Architekci
Wyróżnienie przyznano za bardzo świadome podejście do elewacji budynku w jego wielkomiejskim otoczeniu. Elewacja stosunkowo niewielkiego i prostego w formie budynku oglądana w ruchu z okien pociągów przejeżdżających po sąsiadującym z obiektem nasypie kolejowym nasypem nabiera życia i dynamiki.
W ostatniej z kategorii konkursowych ponownie zdecydowano o nieprzyznaniu Nagrody.
Wyróżnienie przyznano obiektowi warszawskiej pracowni BBGK Architekci za Ratusz Konstancin-Jeziorna.
W ocenie Jury obiekt mimo swojego typowego urzędowego przeznaczenia, dzięki swojej skali i nastrojowi ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta. Członkowie Jury zwrócili uwagę na przełożenie spontanicznych form pobliskich budynków gospodarskich na język współczesnej architektury. Jednocześnie architektom udało się zapewnić powagę i monumentalność budowli, jakich oczekuje się od budynku urzędowego.
„Ceramika budowlana przebyła długą drogę w ostatnich dziesięcioleciach. Niegdyś to właśnie cegła ceramiczna była najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem, z którego wznoszono budynki. Obecnie stała się bardziej ekskluzywnym materiałem i pewnie dlatego rzadko jest głównym budulcem, zwłaszcza przy dużych budynkach czy obiektach publicznych. Dlatego cieszy to, że tegoroczny konkurs Brick Award przyciągnął aż tyle projektów z wykorzystaniem ceramiki” – podsumowuje Grzegorz Piątek.
Tomasz Konior
Architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz założyciel i główny projektant w autorskim biurze KONIOR STUDIO. Pasjonat muzyki i miasta. Autor i współautor ponad 150 projektów o różnej skali oraz tematyce.
Do najbardziej znanych należą obiekty związane z muzyką, m.in. nominowane do nagrody Brick Award Centrum „Symfonia” przy Akademii Muzycznej w Katowicach oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z największą w Polsce salą koncertową, która już w pierwszym sezonie zyskała miano jednej z najlepszych w Europie.
Laureat wielu prestiżowych konkursów architektonicznych i nagród, m.in. Medalu Gloria Artis (2015), Nagrody Roku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architekt (2016), „Lider Dostępności”, nagrody Towarzystwa Urbanistów i Stowarzyszenia Integracja. Trzykrotnie nominowany do europejskiej nagrody im. Miesa Van der Rohe. Członek Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. W latach 2015–2018 zasiadał w Radzie Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zbigniew Maćków
Architekt, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2010-2018. Nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa.
Do najważniejszych realizacji Pracowni należą Wydział Prawa, Ratusz w Siechnicach, przebudowa Renomy, Hala Sportowa w Bytomiu, Thespian, Węzeł Przesiadkowy, Green Day, Silver Tower, Kurkowa 14.
Laureat m.in.: Honorowej Nagrody SARP W-w, ‘Życie w Architekturze’, polskiej edycji Brick Award, nominacji do Nagrody Polityki, Złotego Medalu Biennale Leonardo, finalista World Architecture Festival, nominowany do europejskiej nagrody im. Miesa van der Rohe, budynek roku SARP, ‘Piękny Wrocław’.
Współinicjator Projektu Nowe Żerniki, kurator odpowiedzialny za architekturę w ramach ESK Wrocław 2016.
Małgorzata Pilinkiewicz
Architekt, współwłaścicielka biura archistudio studniarek + pilinkiewicz, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022, Przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP 2014-2018, Sędzia konkursowy SARP.
Zastępca Przewodniczącego Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Katowice 2012-2015, 2015-2019.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych oraz za zrealizowane obiekty, a w tym m.in.: nagroda w Konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego (2010), nominacja do Nagrody Brick Award (2010), nagroda w Konkursie Polski Cement w Architekturze (2010, 2012), czterokrotnie nominowana do europejskiej nagrody im. Miesa van der Rohe (2007, 2010, 2011, 2013), projektantka budynków m.in. Sądu Okręgowego w Katowicach, Storczykarni, Maneżu Muzeum Zamku w Łańcucie, Sądu Rejonowego w Koninie, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim, Sądu Rejowego w Siemianowicach Śląskich, Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, domów jednorodzinnych i rezydencji.
Grzegorz Piątek
Krytyk architektury, kurator, autor książek. Wyróżniony m.in, Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2017).
Jerzy Szczepanik – Dzikowski
Architekt i założyciel (wspólnie z Olgierdem Jagiełło i Maciejem Miłobędzkim) pracowni JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002). Sekretarz Krajowej Izby Architektów 2001 – 2005.
W latach 1971-79 – Główny projektant Ursynowa Północnego z Markiem Budzyńskim i Andrzejem Szkopem oraz w latach 1975-79 – Główny projektant pasma północnego Warszawy (z Markiem Budzyńskim i Piotrem Wichą). Do ważniejszych realizacji należą: Ursynów Północny – zespół mieszkalny (1972 -79), GTC Mokotów Business Park – budynki biurowe: MERCURY, SATURN, MARS, NEPTUN, ORION, SYRIUSZ, TAURUS – (1995 -2000), Siedziba Agory S.A. ul. Czerska w Warszawie – 2000, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – 2012, rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu – 2013, rewitalizacja Hali Koszyki w Warszawie - 2016 Laureat licznych konkursów architektonicznych.
Data publikacji: 15 marca 2019
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.