Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Relacja z Targów INTERBUD

W dniach 1-3 marca w łódzkiej Hali EXPO odbyły się 26. Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz INTERBUD. Jako patron medialny, przedstawiamy krótką relację z tego wydarzenia.

Targi INTERBUD swoją wyjątkowość opierają na tym, że obok szeroko znanych producentów z Polski i ze świata znajdziemy tu wielu lokalnych przedsiębiorców, sprzedawców i przedstawicieli firm usługowych. Pełni zaangażowania, otwarci i przyjaźni wobec zwiedzających wystawcy oraz organizatorzy, budują tu atmosferę wręcz rodzinną. Nic dziwnego, że hala wystawowa rokrocznie przyciąga tłumy zwiedzających.

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji były ekologiczne systemy ogrzewania i to one cieszyły się największą popularnością. Zarówno na stoiskach, jak i na scenie prezentacji można było dowiedzieć się więcej o efektywnym wykorzystywaniu naturalnych zasobów odnawialnej energii, poznać zasadę działania i warunki instalacji systemów takich jak: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, nowoczesne kotły gazowe. Poruszano też tematykę domów inteligentnych, rekuperacji i walki ze smogiem. Ściśle powiązana z tą tematyką była również prezentacja „Program Priorytetowy CZYSTE POWIETRZE”, wygłoszona przez przedstawicieli Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy tej okazji pracownicy Urzędu Miasta Łodzi informowali o możliwościach w zakresie dotacji na wymianę pieców i podłączeń do sieci gazowej, na miejscu można też było od razu wypełnić odpowiedni wniosek.

Drugim z tematów wiodących było energooszczędne budownictwo drewniane. Swoje ekspozycje zaprezentowało kilkanaście firm z tej branży, oferujących domy prefabrykowane oraz drewno konstrukcyjne. Można też było wziąć udział w prezentacjach tematycznych przygotowanych przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe.

 

Sporą powierzchnię wystawienniczą zajmowała stolarka otworowa i podłogi. Wśród okien prym wiodły wielkogabarytowe przeszklenia z aluminium i PVC, w tym niskoprogowe konstrukcje typu HST. Jest to zdecydowanie przyszłościowy trend nowoczesnej architektury, nic dziwnego zatem, że frekwencja dopisała i momentami trudno było pomieścić się na stoiskach. W strefie podłóg poza bardzo klasycznymi rozwiązaniami parkietów można było obejrzeć zupełnie nowe, często zaskakujące wzory, a także nowinki technologiczne, na przykład dwuwarstwowy parkiet o niecodziennym wykończeniu, przeznaczony na ogrzewanie podłogowe.

 

Szeroki asortyment zaprezentowali producenci systemów i okładzin ściennych. Począwszy od innowacyjnych elementów suchej zabudowy, przez tynki i farby, po różnorodne formy z gipsu, betonu, elastycznego bitumu czy kolorowego plastiku - każdy mógł znaleźć tu inspirację dla aranżacji swojego wnętrza.

Na wielu stoiskach prezentowane były produkty i usługi związane z branżą chemii budowlanej, takie jak preparaty gruntujące do podłoży mineralnych i środki czyszczące. Uwagę przykuwało  czyszczenie i renowacja suchym lodem, którą można stosować we wszystkich dziedzinach przemysłu. 

Jak co roku, nie zabrakło też spotkań z architektami, projektantami i ekspertami z poszczególnych branż powiązanych z budową domu. Zwiedzający inwestorzy mogli obejrzeć projekty, skonsultować wybrane rozwiązania, a także otrzymać fachowe porady na temat dofinansowania czy aranżacji.

Lewe skrzydło hali zajęły odbywające się równolegle Targi DACHEXPO. Na stoiskach można było obejrzeć sztandarowe produkty wiodących producentów, ale też zupełnie nowe rozwiązania z zakresu systemów dachowych i izolacji.

Przy powiązanej scenie prezentacji warto było posłuchać wykładów prowadzonych przez ekspertów branżowych i mistrzów dekarskich z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, m.in. o szczelności dachu, wyborze właściwego drewna, prawidłowym montowaniu systemów solarnych i rynien ukrytych, wentylacji czy kosztorysowaniu. Zwłaszcza młodzi adepci sztuki dekarskiej chętnie korzystali z możliwości poszerzenia swojej wiedzy.  

LAUREACI TARGOWYCH NAGRÓD:

Złoty medal 26. Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz INTERBUD:

  • FKS94 Karol Filipek za produkt New Wall
  • KOSBUD  Bracia Kosińscy za produkt Elastyczne płytki KLINKIERO
  • 4 ENERGY TOMIKA Tomasz Nowak za Pompę ciepłą powietrze/woda HPA 08CS+

Wyróżnienie 26. Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz INTERBUD:

  • ICE FACTORY za usługę czyszcenia i renowacji suchym lodem
  • MAWER-PARTNER za produkt Pistolet Contractor PC

Złoty Medal Targów DACHEXPO:

  • Polskie Stowarzyszenie Dekarzy

Innowacyjny Produkt Targów INTERBUD 2019:

  • PBN INVEST za cienką izolację do ociepleń Alutherm Quattro

Nagroda dla Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotoweza promocję ekologicznych, energoszczęfdnych technologii w budownictwie drewnianym.

Laureatom gratulujemy, o wybranych rozwiązaniach będziemy pisać na łamach portalu "Dom szyty na miarę".


Opublikowano 03.2019. Zdjęcia są własnością redakcji.

Zobacz także

fot. KERNO PRACOWNIA STOLARSKARÓŻNE TRENDY

Drzwi w drzwiach

Drzwi dla dzieci KIDDO to frajda dla każdego malucha - małe skrzydło ukryte jest w dużym!
fot. BLACHY PRUSZYŃSKIAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Powłoka hybrydowa

PURMAX to nowość firmy Blachy Pruszyński - powłoka hybrydowa z 20-letnią gwarancją.
fot. OKNOPLASTAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

LUNAR laureatem IRBS

LUNAR - okno nowej generacji marki OKNOPLAST - zostało wyróżnione w programie Innowacyjnych Rozwiązań Branży Stolarki.