Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

POiD Building Awards 2021

Rusza pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi - POiD Building Awards 2021. W ramach konkursu zaprezentowane zostaną najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych.

Stolarka otworowa stanowi nieodzowny element architektury. Poza swoją konstrukcyjną funkcją, wielokrotnie była wyznacznikiem poszczególnych epok i stylów w architekturze. Dzisiaj potencjał innowacyjnej stolarki otworowej pozwala na realizacje nawet najbardziej śmiałych projektów architektonicznych. Te najlepsze wyłoni konkurs POiD Building Awards, którego otwarcie już w lutym 2021.

Związek POiD w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Od momentu założenia konsekwentnie wprowadza nowe przedsięwzięcia, mające na celu promocję stolarki oraz dobrych praktyk jej montażu, takie jak ogólnopolska kampania Dobry Montaż oraz Wymień Stolarkę z Dobrym Montażem, a także organizowany od lat coroczny Kongres Stolarki Polskiej. W roku 2021 działania te wzbogaci nowa inicjatywa – pierwszy w branży konkurs POiD Building Awards, którego celem jest wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów stolarki w obiektach architektonicznych.

„Jako organizacja zrzeszająca szeroko rozumianą branżę, chcemy przypomnieć i podkreślić rolę produktów stolarki otworowej w rozwoju architektury i budownictwa z punktu widzenia technologii, funkcjonalności, a  także aspektów decydujących o walorach estetycznych obiektów. Najlepsze zastosowanie produktów w poszczególnych kategoriach ma wyłonić branżowy konkurs POiD Building Awards, w którym prezentowane będą nowoczesne rozwiązania stolarki otworowej w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych” mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD i komisarz konkursu. 

Celem konkursu jest nie tylko rywalizacja przedsiębiorstw, ale przede wszystkim identyfikacja najlepszych rozwiązań oraz dobrych praktyk wykonawczych, a także ich popularyzacja poprzez szeroko zakrojoną komunikację (m.in. za pośrednictwem patronów merytorycznych i medialnych). Długofalowym celem jest także podnoszenie standardów pracy i realizacji projektów na każdym etapie ich powstawania oraz współpracy pomiędzy zaangażowanymi podmiotami.


Do konkursu zgłaszane będą produkty z kategorii:

  • okna, drzwi i bramy, fasady, automatyka i smart home,

 wykorzystane w 3 typach obiektów:

  • w budynku indywidualnym, w budynku wielomieszkaniowym i w budynku użyteczności publicznej.

W konkursie mogą wziąć udział  zarówno producenci, jak i dostawcy komponentów stolarki otworowej zastosowanej w danym obiekcie.


Nad konkursem czuwać będzie niezależne jury, z przewodniczącą prof. dr hab. inż Ewa Kuryłowicz. Wspierać ją będą: dr inż. arch. Monika Arczyńska, prof. dr hab. inż. Tomasz Błaszczyński, dr inż. Szymon Firląg oraz mgr inż. arch. Karol Fiedor. Członkowie jury w swojej ocenie uwzględniać będą m.in. formę i funkcję produktu, zgodność wyrazu architektonicznego obiektu z jego przeznaczeniem, a także innowacyjność, której wyrazem jest technologia oraz sposób montażu, ale także  oddziaływanie na środowisko i wpływ zastosowanego wyrobu stolarki na energooszczędność budynku.

„Pokazanie kompleksowego kontekstu produktów w zgłaszanych do konkursu realizacjach wymaga profesjonalnej i obiektywnej oceny, którą zapewnić mogą tylko eksperci o szerokim spektrum wiedzy i doświadczenia. Dlatego do udziału w charakterze jurorów zaprosiliśmy osobowości, które poprzez swoje osiągnięcia mają realny wpływ na rozwój polskiego budownictwa, architektury i designu. Pragniemy, aby autorytet jury konkursu budował rangę tej nowatorskiej, ale też potrzebnej w naszych czasach inicjatywy” – dodaje Paweł Wróblewski.

Obiekty będzie można zgłaszać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji konkursowej od początku lutego. 

Szczegóły na stronie >>> POiD.eu.


Aktualizacja statusu z dn. 28.01.2021 r.

Patronem Honorowym konkursu POiD Building Awards 2021 zostało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Inicjatywę wspierają również:

  • Patroni Merytoryczni:

Instytut Techniki Budowlanej, Stowarzyszenie Architektow Polskich, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

  • Patroni Medialni: 

Architektura&Biznes, Architektura Info, Oknonet.pl, Ładny Dom, ladnydom.pl, Bryła.pl, budujemydom.pl, Dom Szyty na Miarę, RBT, Monter Stolarki, Obud.pl, Okna21, Sztuka Architektury, Świat Szkła, Świat Aluminium

  • Mecenasi konkursu: 

Aluprof, Fakro Glasssolutions, Ponzio, Reynaers

  • Partnerzy kategorii: 

Aluplast, Porta, Somfy, Wiśniowski

 

Źródło: materiały prasowe POiD.
Aktualizacja: 28 stycznia 2021 r.

 

Data publikacji: 16 stycznia 2021

Zobacz także

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
Dom w Młynisku - case study (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Dom w Młynisku - case study

Elegancki, nowoczesny dom w miejscowości Młynisko wypełniony jest światłem i harmonijnie współistnieje z pięknem naturalnego otoczenia. To między innymi zasługa optymalnie ulokowanych przeszkleń. Projektant postawił na komplet stolarki Fakro. Zobacz opis realizacji.
Trudno dziś wyobrazić sobie dom bez tarasu – i prowadzących nań dużych przesuwnych przeszklonych drzwi. Ale jak dobrać odpowiednią stolarkę? Eksperci Oknoplast podpowiadają, na co zwrócić uwagę (fot. OKNOPLAST)OKNA, DRZWI

Wybieramy drzwi tarasowe

Trudno dziś wyobrazić sobie dom bez tarasu – i prowadzących nań dużych przesuwnych przeszklonych drzwi. Ale jak dobrać odpowiednią stolarkę? Eksperci Oknoplast podpowiadają, na co zwrócić uwagę.