Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Odmiany blachodachówek na rynku

Blachodachówka jest obecnie najczęściej wybieranym pokryciem dachowym. Jednak czy takie stwierdzenie jest wystarczająco konkretne? Zobacz, jakie są rodzaje blachodachówek i czym się między sobą różnią.

Blachodachówki są niezaprzeczalnym liderem wśród pokryć dachowych. Ich popularność wynika z nieprzebranej różnorodności modeli i wymiarów, które zapewniają odpowiednie dobranie pokrycia do każdych wymagań. Blachodachówki oferują szeroki wybór kolorów, profili i powłok ochronno-dekoracyjnych, a przy okazji nie zrujnują naszego portfela. Wszystkie blachodachówki produkowane są z wytrzymałych materiałów, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia chemiczne i fizyczne. Czym jednak poszczególne blachodachówki różnią się między sobą?

Budowa blachodachówki

Blachodachówki składają się z kilku warstw. Wewnętrzna to metalowy rdzeń, wykonywany z obustronnie cynkowanej stali. Stal powinna mieć grubość minimum 0,5 mm, a ocynk 275 g/m2. Jeśli zależy nam na jak najwyższej jakości blachodachówki, powinniśmy zdecydować się na zakupy u renomowanego producenta, który w swoich wyrobach stosuje stal najwyższej jakości. Na przykład firma Blachy Pruszyński zaopatruje się w stal tylko u sprawdzonych i zaufanych dostawców, a co więcej sama również poddaje stal weryfikacji jakościowej, w laboratoriach na terenie Polski, za granicą oraz we własnych, wyspecjalizowanych placówkach. Na rynku możemy znaleźć również blachodachówki o rdzeniu aluminiowym, z dodatkiem cynku lub tytanu – są bardziej odporne na korozję, jednak mniej przystępne przez swoją wysoką cenę.

od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością cieszy się blachodachówka panelowa PŁASKA PLUS (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością cieszy się blachodachówka panelowa PŁASKA PLUS (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Aby zapewnić blachodachówkom gwarancję trwałości i jednocześnie odpowiednią prezencję, powleka się je powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Nazewnictwo takich powłok nie jest usystematyzowane, różni się w zależności od producenta, dlatego dość trudno jest je porównywać, a same nazwy często nie niosą żadnych konkretnych informacji. Przy analizie jakości najważniejsza jest identyfikacja głównego składnika – poliestru lub poliuretanu (albo obu, w przypadku powłok hybrydowych). Pewnymi i sprawdzonymi wyborami są takie pozycje z oferty Blachy Pruszyński jak poliuretanowa powłoka PURMAT grubości 50 µm z gwarancją techniczną 50 lat lub hybrydowa powłoka PURMAX grubości 40 µm, łącząca zalety poliuretanu i poliestru (to opatentowane rozwiązanie firmy). Powłoki chronią blachę, a przy okazji nadają pokryciu odpowiedni kolor i połysk – ostatnio najczęściej wybierane są odcienie szarości w macie lub półmacie.

Profilowanie blachodachówek

Tradycyjnie blachodachówki kojarzymy z bardziej lub mniej falistym kształtem. Ta „fala” nie jest jednak konieczna. Producentom zależy na dopasowaniu się do potrzeb i wymagań projektantów oraz inwestorów, dlatego proponują w swoich ofertach wiele różnych profilowań. W szerokim wachlarzu produktów firmy Blachy Pruszyński obecne są tradycyjne kształty faliste – blachodachówki SZAFIR, ale też blachodachówki o pochylonym kształcie – blachodachówki REN, a także niemal płaskie – blachodachówki PŁASKIE PLUS. Jedną z tych niesztampowych jest model TIGRA, której przetłoczenia wzorowane są na… tabliczce czekolady. W ofercie znajdziemy również panele dachowe REGLE, które sprawdzą się szczególnie przy domach drewnianych, ponieważ idealnie imitują drewniane gonty. Warto wspomnieć, że wszystkie wymienione modele można również wykorzystywać w pionie, jako elementy elewacyjne.

Panele vs arkusze cięte na wymiar

Ostatnie sezony mijają pod znakiem blachodachówki panelowej. To koncept tworzenia dachu z zestandaryzowanych, jednolitych paneli, o niedużych, poręcznych rozmiarach i lepiej dopracowanych w porównaniu z ciętymi arkuszami detalach estetycznych. Standaryzacja pozwala produkować panele hurtowo, dzięki czemu eliminuje się potrzebę czekania po złożeniu zamówienia. Ponadto, w przypadku zapotrzebowania, inwestor zawsze może oddać lub zakupić dodatkowe panele na dach. Poza estetyką i funkcjonalnością, blachodachówki panelowe mają tę niewątpliwą zaletę, że łatwo rozmierzyć je nawet na dachach o skomplikowanym kształcie. Przy wykorzystaniu paneli odpady z budowy ograniczają się do maksymalnie 5% zakupionego materiału.

Blachodachówka panelowa FIORD ma nowoczesny kształt i dobrze sprawdza się nawet na trójkątnych połaciach (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blachodachówka panelowa FIORD ma nowoczesny kształt i dobrze sprawdza się nawet na trójkątnych połaciach (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Jeśli wolimy wariant ekonomiczny, to na prostszych, dwuspadowych dachach warto zastanowić się nad blachodachówką ciętą na wymiar. Jej wadą w porównaniu z panelami jest mniej dopracowana estetyka, a także dłuższy okres czekania po złożeniu zamówienia. Jednak samo montowanie jest bezproblemowe i szybkie, a duże arkusze skutecznie ograniczają liczbę łączeń, czyli możliwych punktów rozszczelnień.Blachodachówka falista OPTIMA w arkuszach ciętych na wymiar (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blachodachówka falista OPTIMA w arkuszach ciętych na wymiar (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Pamiętajmy, że każdy dach jest inny. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, najlepiej skonsultować z zaufanym dekarzem, aby doradził, które rozwiązanie na naszym dachu sprawdzi się najlepiej i najbardziej się opłaci.


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński.

Data publikacji: 1 października 2024

Zobacz także

Dachówka KIOTO (fot. CREATON)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa dachówka KIOTO z powłoką DURATOP PRO

Nowoczesna dachówka KIOTO oferuje nie tylko unikalny design, ale także zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne dzięki innowacyjnej powłoce DURATOP PRO.
Dach domu pokryty dachówką betonową Braas Bałtycka Cisar (fot. BMI Polska)DACH IDEALNY

Trwałe i niezawodne dachówki betonowe

Dlaczego dachówki betonowe są popularnym wyborem wśród inwestorów i dekarzy?
Montowanie systemu VARIO na dachu przez profesjonalną ekipę CREATON (fot. CREATON)DACH

VARIO - kompleksowy system fotowoltaiczny

Inwestuj w przyszłość z systemem VARIO od CREATON Polska – zaawansowana technologia, estetyka i pełne wsparcie na każdym etapie, które zapewnią bezkonkurencyjną jakość i spokój na długie lata.