Pustaki z nowej linii produkowane są w niemieckim zakładzie w Reetz i przeznaczone na rynek polski. Pionierską ceramikę wyróżnia zmniejszony ciężar, a w przypadku wyrobów na ściany zewnętrzne również poprawa termoizolacyjności. Ma to szczególne znaczenie w obliczu wchodzących w życie nowych przepisów, zgodnie z którymi parametr U ściany nie może być wyższy niż 0,20 W/(m2.K). Nowa linia szlifowanych pustaków wzbogaci dotychczasowy asortyment elementów murowanych na cienkie spoiny, czyli z zaprawą Porotherm Profi oraz suchą zaprawą Porotherm Dryfix. Obie zaprawy są w cenie pustaków i dodawane są bezpłatnie w odpowiedniej ilości do partii pustaków (wg. wyliczenia średniego zużycia, zgodnego z zaleceniami producenta).
Wymagania tej kategorii spełniają wyłącznie pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej. Nowe elementy Porotherm D 42.5 T lub Porotherm D 36.5 T różnią się od klasycznych wymiarami. Do tej pory ściana jednowarstwowa mogła mieć grubość 38 lub 44 cm, teraz może być o 1,5 cm węższa przy jednoczesnej poprawie termoizolacyjności - parametr U ściany z pustaka 42.5 to 0,16 W/(m2K), a ściany o grubości 36,5 cm - 0,19 W/(m2K). Pustaki są też znacznie lżejsze. Nowy Porotherm D 42,5 T waży ok. 13 kg, a Porotherm D 36,5 T ok. 11 kg (podczas gdy Porotherm 44 T i Porotherm 38 T odpowiednio ok. 19 i 16 kg).
Ściana dwuwarstwowa to wciąż popularne w Polsce rozwiązanie. W nowej ofercie Wienerberger pojawiają się dwa produkty: Porotherm D 30 oraz Porotherm D 24. W pierwszym przypadku, stosując 15-centymetrową warstwę termoizolacji o współczynniku λ = 0,035 W/(m.K), uzyskujemy współczynnik ściany zewnętrznej U=0,19 W/(m2K), a w drugim - również zgodny z nowymi wymaganiami - U=0,20 W/(m2K).
Wśród produktów z nowej linii na ściany wewnętrzne nośne przeznaczony jest wspomniany wyżej pustak Porotherm D 24 oraz Porotherm D 17.5, z którego można budować ściany o grubości 17,5 cm. Do ścian działowych o standardowej grubości 11,5 cm można stosować Porotherm D 11.5.
>>> ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ PUSTAKÓW POROTHERM
Źródło: materiały prasowe Wienerberger.
Data publikacji: 2 grudnia 2020
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.