Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Nowe pustaki Porotherm D

Wienerberger rozszerza ofertę ceramicznych rozwiązań ściennych i wprowadza na rynek nowe, lżejsze pustaki ceramiczne Porotherm D.

Pustaki z nowej linii produkowane są w niemieckim zakładzie w Reetz i przeznaczone na rynek polski. Pionierską ceramikę wyróżnia zmniejszony ciężar, a w przypadku wyrobów na ściany zewnętrzne również poprawa termoizolacyjności. Ma to szczególne znaczenie w obliczu wchodzących w życie nowych przepisów, zgodnie z którymi parametr U ściany nie może być wyższy niż 0,20 W/(m2.K). Nowa linia szlifowanych pustaków wzbogaci dotychczasowy asortyment elementów murowanych na cienkie spoiny, czyli z zaprawą Porotherm Profi oraz suchą zaprawą Porotherm Dryfix. Obie zaprawy są w cenie pustaków i dodawane są bezpłatnie w odpowiedniej ilości do partii pustaków (wg. wyliczenia średniego zużycia, zgodnego z zaleceniami producenta).

  • Ściana jednowarstwowa, czyli bez ocieplenia zewnętrznego

Wymagania tej kategorii spełniają wyłącznie pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej. Nowe elementy Porotherm D 42.5 T lub Porotherm D 36.5 T różnią się od klasycznych wymiarami. Do tej pory ściana jednowarstwowa mogła mieć grubość 38 lub 44 cm, teraz może być o 1,5 cm węższa przy jednoczesnej poprawie termoizolacyjności - parametr U ściany z pustaka 42.5 to 0,16 W/(m2K), a ściany o grubości 36,5 cm - 0,19 W/(m2K). Pustaki są też znacznie lżejsze. Nowy Porotherm D 42,5 T waży ok. 13 kg, a Porotherm D 36,5 T ok. 11 kg (podczas gdy Porotherm 44 T i Porotherm 38 T odpowiednio ok. 19 i 16 kg). 

Porotherm D 42,5 T i Porotherm D 36,5 T (fot. WIENERBERGER)

  • Ściana dwuwarstwowa, czyli wymagająca ocieplenia z zewnątrz

Ściana dwuwarstwowa to wciąż popularne w Polsce rozwiązanie. W nowej ofercie Wienerberger pojawiają się dwa produkty: Porotherm D 30 oraz Porotherm D 24. W pierwszym przypadku, stosując 15-centymetrową warstwę termoizolacji o współczynniku λ = 0,035 W/(m.K), uzyskujemy współczynnik ściany zewnętrznej U=0,19 W/(m2K), a w drugim - również zgodny z nowymi wymaganiami - U=0,20 W/(m2K).

 Porotherm D 30 i Porotherm D 24 (fot. WIENERBERGER)

  • Ściana wewnętrzna nośna, ściana działowa

Wśród produktów z nowej linii na ściany wewnętrzne nośne przeznaczony jest wspomniany wyżej pustak Porotherm D 24 oraz Porotherm D 17.5, z którego można budować ściany o grubości 17,5 cm. Do ścian działowych o standardowej grubości 11,5 cm można stosować Porotherm D 11.5.

Porotherm D 17, 5 i Porotherm D 11,5 (fot. WIENERBERGER)

 


>>> ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ PUSTAKÓW POROTHERM


 

Źródło: materiały prasowe Wienerberger.

Data publikacji: 2 grudnia 2020

Zobacz także

Aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.
W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować płytkami z betonu komórkowego (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego - obudowa wieńca

W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować, żeby móc estetycznie wykończyć elewację. Najprościej jest wymurować osłonę z systemowych płytek z betonu komórkowego.
Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.