Kuchnia i łazienka to tzw. pomieszczenia wilgotne, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur, sprzyjających rozwojowi grzybów i pleśni. Decydując się na ich odnawianie, ważne jest staranne wykonanie prac, aby powierzchnie ścian i sufitów łatwo było utrzymać w czystości przez długi czas. W letniej metamorfozie tych pomieszczeń pomoże wykorzystanie odpowiednich materiałów – farb, gładzi, gruntu i silikonu.
Przed przystąpieniem do nakładania gładzi lub malowania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściany trzeba oczyścić z tłuszczu i starych, łuszczących się powłok malarskich, dokładnie odpylić i zagruntować. Jeśli farba jest w dobrym stanie, wystarczy delikatne umycie powierzchni, np. z użyciem wody z mydłem malarskim.
Wybór odpowiednich materiałów to klucz do sukcesu. Gładzie szpachlowe, farby, grunty i inne produkty powinny być dostosowane do warunków panujących w kuchni i łazience. Ważne jest, aby były odporne na wilgoć, pleśnie i grzyby, a także plamy oraz zabrudzenia. W przypadku mocno chłonnych podłoży dobrym rozwiązaniem przed nałożeniem gładzi jest wykorzystanie gruntu głęboko penetrującego.
Aby zapobiec pojawianiu się w kuchni i łazience szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni, konieczne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń oraz odpowiedniego ogrzewania (w sezonie zimowym). Regularne wietrzenie łazienki po prysznicu lub kąpieli pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności.
Odmalowanie ścian: Pierwszym krokiem przy odświeżaniu kuchni jest odmalowanie ścian. Wybierz farbę o podwyższonej odporności na zmywanie i szorowanie. To ekonomiczne rozwiązanie, gdyż wystarczy przemycie ściany gąbką z użyciem łagodnego detergentu, aby pozbyć się zabrudzeń.
Nałożenie gładzi: Jeśli ściany nie były długo odnawiane, przed malowaniem może być konieczne nałożenie gładzi. W pomieszczeniach wilgotnych dobrze sprawdzi się gładź wapienna, która zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Możemy przy tym wybrać gładź, którą obrabia się „metodą na mokro”, dzięki czemu unikniemy konieczności szlifowania i związanego z tym pylenia.
Metamorfoza frontów szafek: Szybki efekt można osiągnąć, odmalowując fronty szafek akrylową emalią. Można też pomalować płytki na ścianach odpowiednią farbą, odporną na kontakt z wodą i zabrudzenia.
Szybki efekt można osiągnąć, odmalowując fronty szafek akrylową emalią (fot. PZPFiK)
Przemalowanie ścian i sufitu: Zacznij od przemalowania ścian i sufitu, co pozwoli zmienić kolorystykę wnętrza. Farby do łazienki powinny być odporne na wilgoć, rozwój pleśni oraz zmywanie.
Przemalowanie ścian i sufitu pozwoli zmienić kolorystykę wnętrza (fot. PZPFiK)
Pomalowanie płytek ceramicznych: Nowoczesne farby doskonale nadają się do malowania płytek, dając szybki i trwały efekt.
Wymiana fug: Zagrzybione fugi należy wymieniać co kilka lat. Po usunięciu starego uszczelniacza, dokładnie oczyść powierzchnię i nałóż nową warstwę silikonu. Bezpośrednio po nałożeniu silikonu spryskujemy go delikatnie wodą z mydłem i równomiernie wygładzamy na całej długości z użyciem gładzika do spoin (można to też zrobić palcem).
Silikon najlepiej aplikować za pomocą specjalnego pistoletu, tak żeby spoina silikonowa była 1-2 mm szersza od wypełnianej szczeliny (fot. PZPFiK)
Letni remont kuchni i łazienki to pomysł na szybką metamorfozę tych intensywnie użytkowanych pomieszczeń. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór materiałów i staranne wykonanie prac. Dzięki nowym kolorom, odświeżonym płytkom i pozostałym elementom wyposażenia, kuchnia i łazienka mogą zyskać zupełnie nowy wygląd, stając się jednocześnie bardziej funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich domowników.
Źródło: materiały prasowe Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów (PZPFiK).
Opracowanie: Magdalena Madej
Data publikacji: 18 lipca 2024