Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kongres Budownictwa Polskiego

Co należy zmienić w branży budowlanej? Już w dniach 12-13 kwietnia 2022 r. omówione zostaną strategiczne kierunki rozwoju budownictwa w Polsce, w kontekście aktualnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE, które wymagają oceny i nowego, perspektywicznego podejścia. 

Perspektywy makroekonomiczne w okresie po pandemii i w obliczu wojny w Ukrainie, to jeden z tematów Kongresu Budownictwa Polskiego, który w połowie kwietnia odbędzie się w Poznaniu. Z jakimi problemami w najbliższej i dalszej przyszłości będzie się mierzyć polskie budownictwo? Między innymi o tym będą rozmawiać przedstawiciele i eksperci sektora budowlanego oraz branż bezpośrednio z nim powiązanych. 

„Co należy w branży budowlanej zmienić, aby działać i budować sprawniej? – to motyw przewodni Kongresu, w którym wezmą udział kluczowi przedstawicieli sektora budowlanego i branż towarzyszących, naukowcy i przedstawiciele administracji państwowej. Dyskutować będą o głównych problemach i wyzwaniach polskich firm z sektora budownictwa, tj. waloryzacji, zagrożeniach kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnych wzrostach cen materiałów budowlanych i paliwa, kryzysowi na rynku pracy czy ograniczeniu finansowania inwestycji.

"Bez wątpienia najbliższe lata to okres sporego niepokoju i wielu wyzwań, jakie staną przed branżą. Prócz znaczących środków, na które patrzymy z optymizmem, a które zaplanowano na szeroko zakrojone inwestycje w energetykę, kolejnictwo czy infrastrukturę transportową, przed nami także okres istotnych zagrożeń dla sprawnego funkcjonowania i rozwoju" – mówi Dariusz Muślewski z Grupy MTP.  "Mowa chociażby o permanentnym braku wykwalifikowanych kadr, a obecnie dodatkowym odpływie rąk do pracy z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę. Jeśli dodać do tego zaostrzanie unijnych norm związanych z ochroną środowiska naturalnego czy wciąż szeroko dyskutowaną technologię BIM, widzimy, że w branży budowlanej dzieje się aż za dużo. Nadrzędnym celem Kongresu jest wypracowanie wspólnych stanowisk w strategicznych dla sektora obszarach oraz wskazanie największych zagrożeń i działań, które mają im zapobiec" – podkreśla.

Główne obszary tematyczne

Proces przygotowania Kongresu przebiega w oparciu o prace Komitetów Obszarowych, na czele których stanęli wybitni eksperci, naukowcy, praktycy. Dwudniowe wydarzenie podzielone zostało na sześć sesji tematycznych oraz debaty w ramach okrągłych stołów.

Tematy sesji to:

  • Dobre prawo, dobre budownictwo – poświęcona m.in. nowemu Prawu Zamówień Publicznych;
  • Ekonomia i finanse – czyli m.in. o źródłach finansowania inwestycji publicznych i prywatnych po 2030 r., Polskim Ładzie i relacji branży budowlanej z bankami oraz ubezpieczycielami;
  • Rynek pracy i kształcenie – poświęcona m.in. organizacji szkolnictwa branżowego i roli wyższych uczelni technicznych w kształceniu inżynierów odpowiadających na potrzeby biznesu
  • Budownictwo i infrastruktura w obecnej dekadzie
  • Innowacje i nowe technologie – tu będzie mowa o BIM – technologiach, wdrażaniach i aspektach prawnych; śladzie węglowym i wdrażaniu innowacyjnych materiałów i technologii;
  • Energia i środowisko – dotycząca m.in. unijnej idei gospodarki o obiegu zamkniętym i krajowych barier związanych z ponownym wykorzystaniem materiałów z budów i rozbiórek.

Ponadto, mając na uwadze ostatnie wydarzenia w Ukrainie i ich wpływ na kondycję branży budowlanej, w każdej sesji Kongresu znajdą się odniesienia do potencjalnych zagrożeń oraz propozycje rozwiązań, mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków obecnej sytuacji dla polskich przedsiębiorstw.

"Dwa dni, sześć bloków tematycznych, kilkanaście debat z udziałem przedsiębiorców, top managerów, przedstawicieli świata nauki i administracji rządowej. Przedstawimy nie tylko największe problemy sektora budownictwa, ale także strategie współpracy, racjonalne rozwiązania i kierunki, które pozwolą nam na rzetelną realizację kontraktów. A to wszystko na bazie przepisów regulujących prawa i obowiązki strony zamawiającej i wykonawczej" – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Ukoronowaniem Kongresu będzie Gala Wieczorna - uroczysta kolacja, którą uświetnią ciekawe występy artystyczne. Bankiet to najlepszy moment na integrację branżowego środowiska. To właśnie kuluarowe, nieformalne rozmowy i negocjacje są idealną przestrzenią do wzmocnienia wizerunku firmy, dyskusji i wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych relacji biznesowych.

>>> ZOBACZ PROGRAM

Kongres Budownictwa Polskiego odbędzie się w dniach od 12 do 13 kwietnia 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center. Organizatorami wydarzenia są Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony kongresbudownictwa.eu.

Kongres Budownictwa Polskiego - domszytynamiare.pl

Patronat Honorowy nad Kongresem objął Prezydent Miasta Poznania oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronat branżowy: Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki I Materiałów Budowlanych, Europejskie Centrum Certyfikacji BIM, Izba Energetyki Przemysłowej I Odbiorców Energii, Polski Związek Producentów Kruszyw, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej I Skalnej, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, Polski Klaster Eksporterów Budownictwa, Polski Kongres Drogowy, Związek Polskie Okna I Drzwi , Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej, Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych, Polski Związek Inżynierów I Techników Budownictwa, Forum Kolejowe Railway Business Forum, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Związek Ogólnopolski Projektantów I Inżynierów, Korporacja Przedsiębiorców Budowlanych UNI-BUD, Polska Izba Budownictwa, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Partnerami Strategicznymi są: Budimex oraz PORR.

Partnerami głównymi są: Fakro, Foamax, Keller, PSE, Somfy, Strabag, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Partnerami są: Layher, Saferoad, Softwareone, Novoferm.

Głównym Partnerem Ubezpieczeniowym jest EIB S.A., a Głównymi Partnerami Prawnymi: Kancelaria JDP oraz Kancelaria CMS.


Źródło: materiały prasowe - Grupa MTP.

Data publikacji: 4 kwietnia 2022

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

EKOmodernizacja z oknami PVC

Zrównoważony rozwój, oszczędność energii, design - ulepsz swoją przestrzeń życiową poprzez modernizację za pomocą okien PVC.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Okna VELUX w eko-opakowaniach

Grupa VELUX prawie całkowicie usuwa tworzywa sztuczne i styropian z opakowań okien dachowych.
Q Stalyo - nowa ekonomiczna marka Galeco, nowoczesne rynny kwadratowe na każdą kieszeń (fot. GALECO)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowoczesne rynny na każdą kieszeń

Minimalistyczna stylistyka przy maksymalnym uproszczeniu systemu - Q Stalyo z innowacyjnym rozwiązaniem łączenia rynien Qnnect to nowa ekonomiczna marka firmy Galeco.