Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Okna VELUX w eko-opakowaniach

Grupa VELUX prawie całkowicie usuwa tworzywa sztuczne i styropian z opakowań okien dachowych.

90% nowych opakowań najpopularniejszych okien dachowych VELUX wykonane będzie z jednorodnego materiału tekturowego1. Pozwoli to oszczędzić do 900 ton plastiku rocznie i ułatwi klientom utylizację odpadów opakowaniowych.

Po wyeliminowaniu z opakowań komponentów ze styropianu klienci VELUX nie będą musieli marnować czasu na segregowanie i sortowanie odpadów, co sprawi, że utylizacja tych opakowań będzie tańsza i bardziej wydajna (fot. VELUX)
Po wyeliminowaniu z opakowań komponentów ze styropianu klienci VELUX nie będą musieli marnować czasu na segregowanie i sortowanie odpadów, co sprawi, że utylizacja tych opakowań będzie tańsza i bardziej wydajna (fot. VELUX)

Na całym świecie co roku produkuje się 300 milionów ton odpadów plastikowych, a badacze szacują, że 60% tworzyw sztucznych wyprodukowanych od 1950 roku trafiło do śmieci lub do środowiska naturalnego2. Nowe badania pokazują, że rośni ilość tworzyw sztucznych w oceanach3. Teraz opakowania okien dachowych VELUX zamiast plastiku będą zawierały tekturę posiadającą certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Pozwala to zredukować aż o 13% ślad węglowy i jest kluczowe dla realizacji celu Strategii Zrównoważonego Rozwoju.

„W firmie VELUX robimy, co w naszej mocy, aby nasza wspólna przyszłość była bardziej zrównoważona, stawiając w centrum decyzji związanych z produktami dobro naszej planety i środowiska naturalnego. Opakowanie to istotny element naszych produktów, musi więc być jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Jesteśmy dumni z tego, że znacznie zredukowaliśmy ilość tworzyw sztucznych używanych do pakowania i zabezpieczania naszych okien dachowych. To ważny krok na drodze do osiągnięcia celu w zakresie zrównoważonego rozwoju, który nazywamy bardziej ekologicznym opakowaniem”— powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX, wprowadzona w życie w 2020 roku, to przewidziany na 10 lat proces transformacji, w ramach którego VELUX podejmuje pionierskie działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, aby osiągnąć neutralność emisyjną. W tym celu tworzy innowacyjne ekologiczne produkty i prowadzi działalność gospodarczą w sposób odpowiedzialny.

Więcej informacji na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju VELUX 2030 można znaleźć na stronie: 
>>> Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030 - Dożywotnia Neutralność Węglowa (velux.pl)


1 Plastiku nie będą już zawierały opakowania okien dachowych następujących typów: GGL, GGU, GPL, GPU*, GZL, GLL, GLU, zarówno otwieranych ręcznie, jak i elektrycznych.
* W przypadku GPU na tym etapie projekt obejmuje wyłącznie okna otwierane ręcznie.

2 Program środowiskowy ONZ: 
https://www.unep.org/interactive/beat-plastic-pollution/

3 New Study Shows Plastic in Oceans Is on the Rise (nationalgeographic.com) i Single-Use Plastics 101 (2020), NRDC.


Źródło: materiały prasowe VELUX Polska.

Data publikacji: 29 marca 2022

Zobacz także

Okna PVC od FAKRO są produkowane z poszanowaniem środowiska i mogą być w 100% poddane recyklingowi (fot. FAKRO)OKNA DACHOWE

Wybierz EKOlogicznie!

Lepszą przyszłość buduje się dobrymi decyzjami, a taką jest wybór okien przyjaznych środowisku. Okna aluminiowo-tworzywowe są nie tylko ładne i funkcjonalne, ale też produkowane z poszanowaniem przyrody i z łatwością poddawane recyklingowi.
Ciekawa realizacja z wykorzystaniem okien dachowych FAKROINSPIRACJE OKIENNE

Bungalowy w Turcji

Małe domki wkomponowane w naturę to ciekawa architektoniczna inspiracja, ale też doskonały przykład na to, jak ważną funkcję – poza doświetleniem – pełnią okna dachowe. Zobacz case study.
Dlaczego warto wymienić okna dachowe i jak wygląda w praktyce przebieg prac? (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Wymiana okien dachowych

Zamontowane kilkanaście lat temu okna dachowe starego typu najwyższy czas wymienić na nowe. Jakie to przyniesie korzyści – i jak w praktyce wygląda przebieg prac? Zobacz realizację FAKRO w domu w podwarszawskim Chotomowie.