Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak rozpoznać klasę betonu?

Zamówiłem beton klasy C20/25, ale nie było mnie, kiedy przyjechał. Moi fachowcy zabetonowali cały strop. Teraz, po kilku dniach, zauważyłem spore rysy. Kierbud powiedział, że jeśli beton jest dobry, to rysy są tylko wynikiem spękań pod wpływem skurczu i konstrukcji nic nie grozi, ale jeśli jest za słaby, to trzeba zaprojektować wzmocnienia. Jak mogę sprawdzić, czy rzeczywiście otrzymałem beton dobrej klasy?

(Robert)

Data publikacji: 31 marca 2017

  • Kamil 2017-06-08 14:14:54
    Zamawiając beton dostajesz na niego fakturę ... na fakturze masz wpisaną klasę betonu - zakładamy oczywiście że zamawiasz beton w betoniarni z prawdziwego zdarzenia a nie u Pana Zdzicha za płotem, więc w betoniarni robią badania i nie wypuszczą od siebie byle czego. Kierownik ma rację, rysy na betonie mogą być spowodowane skurczem betonu - idąc dalej tym tropem pytanie w jaki sposób był pielęgnowany beton w trakcie jego wiązania ? czy kto kolwiek "podlewał" go? jeżeli nie to niewłaściwie pielęgnowany beton będzie pękał.
    Odpowiedz
  • Robert 2017-06-09 06:19:04
    No właśnie w tym problem, że podobno za późno zaczęli go polewać... Odczekali do następnego dnia, a było gorąco, mówią, że zawsze tak robią i nigdy nic nie pękało, dlatego się przestraszyłem. Pobraliśmy próbki i w laboratorium powiedzieli, że wytrzymałość jest ok, więc się uspokoiłem. Wiem, że teoretycznie w betoniarni wszystko powinno się zgadzać, ale wolałem się upewnić, bo strop jest spory.