Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak położyć szpachlę na farbą lateksową?

Zwracam się z pytaniem do doświadczonych budowlańców. Mam problem z podłożem pod szpachlowanie. Czasy się zmieniają i coraz mniej jest zwykłych farb akrylowych, znacznie popularniejsze stają się farby lateksowe, farby zawierające gumę i innego rodzaju niesamowite technologie, po których łazienki i kuchnie są odporne na grzyba... i szpachlowanie.

Te farby są nieprzepuszczalnie, co uniemożliwia nakładanie na nie gipsu (za to śmiało można je wymyć mopem). Problem pojawia się, gdy trzeba wyszpachlować ściany i założyć taśmę na pęknięcia. Gipsów używałem już wszelkiego rodzaju - dziurkę jak najbardziej można załatać, ale to wszytko. Kłopot jest w podłożu, a nie w jakości i przyczepności gładzi.

Niedawno robiłem przebudowę domu, który kupił klient. Całość była przed sprzedażą wymalowana łazienkowym silkiem, aby wilgoć nie była widoczna przez najbliższy miesiąc po zakupieniu domu. Przy przebudowie musiałem użyć farby zinsser (żywica) + gruntu z piaskiem krzemowym. Uprzedzam pytanie dlaczego zinseer - bo izoluje i oddziela powierzchnię pod dalszą pracę - i dlaczego nie sam grunt z piaskiem krzemowym - bo gips się niesamowicie trzyma, fakt, ale tylko gruntu. Nie ma problemu ze zeskrobaniem gipsu do warstwy farby lateksowej. Koszty wzrosły za prace i materiał, ale i tak bardziej sie to opłacało niż drapanie ścian lub usuwanie farby. Teraz pytanie do Was - jak sobie radzicie z tego typu problemami? Jaka forma jest najtańsza i najbardziej profesjonalna? Może są jakieś inne grunty - tańsze i mocno wzmacniające przyczepność na malowanych tego typu farbami ścianach? Bedę wdzięczny za każdą rade.

Wiem, że większość firm tym się nie przejmuje, po prostu szpachluje czy tejpuje pęknięcia - dla mnie to fuszera, bo wystarczy się oprzeć czy przypadkowo stuknąć i wszystko leci. Proszę o profesjonalne rady.

[Krzysztof Redel]

Data publikacji: 13 lipca 2017

 • 2017-12-06 18:06:05
  Można spróbować usunąć tę starą warstwę przy użyciu mydła malarskiego. Zastosowanie mydła powoduje, iż farby klejowe nasiąkają i pęcznieją, i nie ma problemu z ich usunięciem mechanicznym. Mieszanina mydła rozpuszczana w wodzie jest najczęściej stosowana do czyszczenia i mycia ściany przed malowaniem. Mydło malarskie jest skutecznym i dosyć silnym środkiem myjącym i usuwającym zabrudzenia i różnego typu niepożądane pozostałości. Istniejącą powłokę (farbę) można malować. By jednak zapewnić dobre warunki dla przyczepności należy: - zmyć z brudu / kurzu itp. Można zastosować mydło malarskie do mycia. - zmatowić powłokę drobnym papierem ściernym - ewentualnie odpylić powłokę - stosować farbę tej samej klasy (o niepogorszonych parametrach) W przypadku nakładania tzw. ciężkiej powłoki (gładź gipsowa, masa szpachlowa itp.) należy po odpyleniu (po czyszczeniu) zagruntować gruntem z piaskiem zwiększającym przyczepność (polecam eco prim grip – specjalny dla podłoży niechłonnych i o zmniejszonej chłonności). Bezpośrednio na wyschnięty grunt można nakładać powłokę z mas gipsowych, naprawczych, wyrównujących i samopoziomujących oraz zapraw klejących. Pozdrawiam :)
  Odpowiedz
 • Wojtek 2020-07-17 07:35:54
  Żyrafa papier 80 i przed gruntowaniem usuń jak największą ilość starej farby lateksowej .
  Odpowiedz
 • odp. do Wojtka 2022-04-01 11:49:02
  pomalowalem sciany farba lateksowa i nawet maszyna z papierem 40 nie dawala rady, te farby sa tak odporne na szorowanie, ze latwiej bylo zedrzec farbe wraz z gladza az do tynku niz bawic sie w szlifowanie. papier 40 starczal mi moze na 1/4 mkw scierania
  Odpowiedz
 • Arek 2022-08-07 18:23:55
  A grunt szczepny ? Da radę czy nie bardzo
  Odpowiedz