Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Deski kompozytowe na taras – montaż krok po kroku

Taras można wykonać z różnego rodzaju materiałów. Dużą popularnością cieszy się ten zbudowany z desek kompozytowych. Co to takiego? Jak przebiega montaż takich desek?

Deski kompozytowe na taras

Deski kompozytowe, czyli jakie?

Choć deski kojarzą nam się przede wszystkim z drewnem, mogą dotyczyć także jego pochodnych. Kompozyt to materiał, który składa się z minimum dwóch komponentów. Z czego zrobiona jest więc deska kompozytowa? Najczęściej w jej składzie znajduje się mączka drzewna i tworzywo sztuczne, które ją spaja, nadaje jej odpowiedniej twardości i odporności. To właśnie odróżnia ją od deski drewnianej. Choć jest w dotyku do niej podobna, to z racji tego, iż jest tworzywem sztucznym, jest pozbawiona wad naturalnego materiału. Dzięki temu, decydując się na taras wykonany z deski kompozytowej, nie trzeba obawiać się, że warunki panujące na zewnątrz zniszczą jego podłoże. Wiele osób ceni go sobie także za to, że nie wypacza się i jest antypoślizgowy. Niestraszne jej również obciążenia. Ponadto kompozytu nie trzeba impregnować, a mycie jest łatwe – wystarczy myjka ciśnieniowa.

Kolor deski tarasowej z kompozytu jest trwały. Mówi się, że po położeniu może się rozjaśniać, ale tylko o około 10%. Warto przy tym wiedzieć, że choć deska kompozytowa jest podobna do drewna, to jednak nie oddaje wiernie jego wzornictwa – nie da się przyrównać jej na przykład do efektu, jaki dają panele podłogowe laminowane. Jak to rozumieć? Przede wszystkim deski kompozytowe są jednobarwne na całej powierzchni, nie mają sęków i słojów. 

Jak montować deski kompozytowe? 

Deski kompozytowe można położyć bez używania zewnętrznych gwoździ i śrub, dzięki czemu jest to proste i bardzo estetyczne.

Podłoże pod deski kompozytowe

Zanim przejdzie się do montażu tarasu z desek kompozytowych, trzeba przygotować pod nie podłoże. Jak? Przede wszystkim musi mieć ono równą, gładką powierzchnię. Jeśli jest nieprzepuszczalne, przygotowane z wylewki betonowej, to ważne, aby miało spadek około 3%. Jeśli taras z desek kompozytowych ma być na trawniku, to dobrze jest potraktować go w tym miejscu ubijarką i rozłożyć agrowłókninę.

Deski kompozytowe montuje się do legarów, które kładzie się na przygotowanym wcześniej podłożu. Jeśli podłożem pod taras z deski kompozytowej jest wylewka betonowa lub kostka brukowa, a więc powierzchnia nieprzepuszczalna, to trzeba rozplanować rozmieszczenie legarów w taki sposób, by nie blokowały wypływu wody. Dobrze jest przed przystąpieniem do montażu wszystko sobie rozrysować na kartce lub ułożyć „na sucho”. Istotne jest to, by zakończenie desek znalazło się na legarach.

W przypadku montażu legarów na trawniku, potrzebne są punktowe podpory. Nie jest błędem mocowanie ich do bloczków betonowych, jednak fachowcy zalecają zastosowanie pod belki specjalnych regulowanych wsporników tarasowych. Pozwalają one nie tylko wyrównać wszelkie niedociągnięcia, ale i równomiernie przenosić obciążenia.

Jakie są zalecane odległości pomiędzy rzędami legarów? Dobrze, gdy odstęp pomiędzy nimi wynosi około 30 cm. Odległość od ścian i filarów powinna wynosić połowę tej wartości, czyli około 15 cm.

Montaż legarów pod deski z kompozytu

Legary montuje się do podłoża za pomocą wkrętów lub kołków rozporowych. Jak gęsto to robić? Tutaj nie ma jednej złotej zasady, ale szacunkowy rozstaw to 50-60 cm. Wiele zależy od podłoża. Podczas montażu legarów pod deski kompozytowe trzeba często sprawdzać poziom. Może się okazać, że aby się go trzymać, trzeba belki zagęścić. Znaczenie ma też wielkość i kształt tarasu.

Montaż desek kompozytowych do legarów

Deski z kompozytu układa się na przytwierdzonych do podłoża legarach za pomocą specjalnych łączników. To klipsy montażowe. Należy zamocować je do legarów przy pomocy wkrętów. Następnie wsuwa się deski, pamiętając o pozostawieniu dylatacji. Szczelina powinna mieć około 1 cm. Oczywiście deski układa się prostopadle do legarów!

Deski kompozytowe na taras montuje się do legarów za pomocą klipsów.

Wykończenie tarasu z desek kompozytowych

Bywa, że konieczne jest przycięcie desek z kompozytu. Robi się to na końcu prac, dzięki temu krawędź jest idealnie równa. W tym celu należy zaopatrzyć się w ostre narzędzie – najlepsza jest piła mechaniczna, np. ukośnica. Aby później brzeg był estetyczny, stosuje się specjalną zaślepkę. Można użyć także listwy maskującej w kolorze desek. Miejsce łączenia warto pokryć mrozoodpornym preparatem, jak silikon.

Montaż tarasu z desek kompozytowych nie jest trudny. Wymaga jednak dobrego przygotowania podłoża, zdecydowania się, których legarów użyć i czy stosować bloczki betonowe, wylać posadzkę, użyć wsporników, czy całość położyć na trawniku. Sam montaż jest dość szybki i łatwy. Zajmie kilka godzin i już tego samego dnia można zrelaksować się na nowym tarasie.


Źródło: materiały prasowe Leroy Merlin.

Data publikacji: 21 czerwca 2024

Zobacz także

Aranżacja wnętrza łazienki z wykorzystaniem płytek marki Tubądzin (fot. Tubądzin)INSPIRACJE

Aranżacyjne podróże

Jak wprowadzić do swoich wnętrz odrobinę różnorodności inspirowanej najpiękniejszymi zakątkami globu?
Biała pergola zamocowana w ogrodzie przy pomocy gotowej mieszanki webertec nomix marki Weber (fot. WEBER)NAJNOWSZE PUBLIKACJE

Kotwienie bez betoniarki i bez mieszania

Jak samodzielnie, szybko i skutecznie zakotwić elementy dookoła domu: ogrodzenie, altankę, hamaki lub pergolę?
Drzwi wejściowe NOBE firmy WIŚNIOWSKI (fot. WIŚNIOWSKI)NAJNOWSZE PUBLIKACJE

Drzwi wejściowe NOBE

Solidna konstrukcja, wysoka jakość i nowoczesny design w ekonomicznym wydaniu. Co jeszcze wyróżnia nowe drzwi wejściowe NOBE?