Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Tymczasowy dom z lekkich prefebrykatów

Klimas Wkręt-met wspiera Politechnikę Wrocławską w budowie prototypu domu tymczasowego dla uchodźców i ofiar katastrof.

Klimas Wkręt-met, producent renomowanych technik zamocowań, dostarczył wkręty i inne łączniki do budowy prototypu jednostki pomocowej, realizowanej przez  studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej oraz studentów z Ukrainy. Prototyp budynku, służącego jako tymczasowe schronienie dla uchodźców lub osób które straciły swoje domy w wyniku wojny czy innych katastrof powstał według projektu światowej sławy architekta Shigeru Bana.

Prace nad stworzeniem prototypu budynku trwały trzy tygodnie. Jak mówią sami twórcy, prototypowy, modułowy budynek to rozwiązanie stworzone z myślą o ludziach poszkodowanych w czasie kataklizmów czy wojen. Konstrukcja opiera się o prefabrykowane elementy, lekkie i niedrogie w produkcji, które następnie są ze sobą łączone w całość, a ich złożenie nie wymaga kwalifikacji. Ze względu na swoją modułowość i powtarzalność elementów montażowych, można zbudować dowolny potrzebny kształt takiej jednostki. Konstrukcję można podłączyć, jak każdy inny budynek, do prądu czy wody.

Do budowy ścian prototypu domu tymczasowego użyto modułowych elementów ze styropianu pokrytego włóknem szklanym i żywicą (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)
Do budowy ścian prototypu domu tymczasowego użyto modułowych elementów ze styropianu pokrytego włóknem szklanym i żywicą. Firma Klimas Wkręt-met dostarczyła taśmy izolacyjne i wkręty (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)​

Wrocławska jednostka pomocowa powstała na podstawie oryginalnego projektu Shigeru Bana. Architekt ten zasłynął z konstrukcji z papieru i kartonu, które dają schronienie ofiarom wojen czy żywiołów. Japończyk został w 2014 r.  uhonorowany Nagrodą Pritzkera, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury. Jury nagrodziło go za nowatorskie podejście do materiału oraz poświęcenie się niesieniu pomocy humanitarnej na całym świecie. Wrocławska konstrukcja została dostosowana do umiarkowanych warunków klimatycznych, a podczas prac zastosowano materiały dostępne w naszym kraju. Do budowy ścian użyto styropianu pokrytego włóknem szklanym i żywicą. Klimas Wkręt-met dostarczył taśmy izolacyjne, wkręty konstrukcyjne do drewna z rodziny KMWHT i WKCP oraz wkręty podkładkowe samogwintujące WPC (galeria zdjęć pod artykułem).

„Decyzja o wsparciu tego projektu była dla nas oczywista” – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met. „Dla realizujących budowę studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej kluczowym elementem było dostosowanie projektu do warunków środkowoeuropejskiego klimatu umiarkowanego oraz przepisów budowlanych. Jako jeden z głównych dostawców technik zamocowań, dysponujemy pełnym portfolio rozwiązań dla budownictwa, które te warunki spełniają. Ponadto widzimy ogromny potencjał w tego typu budynkach modułowych, które mają ogromne szanse znaleźć zastosowanie humanitarne w jeszcze większej skali na całym świecie” – dodaje. 

Dla producenta wsparcie takiego projektu to również okazja do promowania młodych architektów, którzy, realizując budowę, zdobywają nowe doświadczenia.

Pierwsze prace projektowe rozpoczęły się latem tego roku w czasie warsztatów architektonicznych. Prezentacja gotowego prototypu, w której udział wziął również Shigeru Ban, miała miejsce 27 sierpnia. Artur Jörgen, student pracujący nad budową jednostki, podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie tego projektu, w tym firmie Klimas Wkręt-met. Dodał, że dzięki tej współpracy udało się maksymalnie przyspieszyć pracę i jest duża szansa, że pierwsze domki zabezpieczą okupowanych mieszkańców Ukrainy przed zbliżająca się zimą.


Źródło: materiały prasowe Klimas Wkręt-met.
Zdjęcia: Klimas Wkręt-met.

Data publikacji: 20 października 2022

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

„Barometr zdrowych domów” VII edycja

Pilna potrzeba inwestycji w zrównoważone, przystępne cenowo budynki – wyniki najnowszego raportu opublikowanego przez firmę VELUX.
FAKRO smartHome to nie tylko okna do domu inteligentnego, ale też indywidualnie dopasowany projekt (fot. FAKRO)RÓŻNE TRENDY

Dom inteligentny w zasięgu ręki - FAKRO smartHome

Żyjemy szybko, borykamy się z brakiem czasu i na każdym kroku szukamy rozwiązań, które ułatwią nam życie, poprawią jego komfort i pozwolą zaoszczędzić czas oraz pieniądze. W te oczekiwania wpisuje się technologia, a wraz z jej coraz śmielszym rozwojem - dom inteligentny. 
Nowa powłoka Superglaze od Roca to higiena na najwyższym poziomie (fot. ROCA)ŁAZIENKA

Higiena PLUS

Roca wprowadza do swoich kolekcji nową powłokę Superglaze® ograniczającą osadzanie się brudu i rozwój bakterii na ceramice łazienkowej.