Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Powrót do natury

W dniu 7 września 2019 roku OVOVILLE, producent stalowych domów łukowych, zorganizował dzień otwarty i zwiedzanie domu pokazowego. Przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.

Innowacyjna forma, zaawansowana technologia, nacisk na ekonomię i ekologię – tak w największym skrócie można opisać główne założenia nowoczesnej formy budownictwa łukowego, jaką bez wątpienia stanowią realizacje OVOVILLE.

DOMY ŁUKOWE OVOVILLE to konstrukcje z podwójnych samonośnych łukowych przekryć z blachy stalowej grubości 1 mm, wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Cały proces prefabrykacji elementów łukowych odbywa się na maszynach profilujących bezpośrednio na budowie. Każdy element łukowy powstaje z jednego, ciągłego odcinka materiału, co gwarantuje jednolitą i pozbawioną łączeń strukturę na całej rozpiętości obiektu. Kolejne przęsła są szczelnie łączone na rąbek za pomocą automatycznych falcownic.

Współczynnik przenikania ciepła dla „ścian zewnętrznych” domu łukowego wynosi około 0,12 W/(m2.K). W połączeniu z korzystnym stosunkiem kubatury do powierzchni (półkolisty kształt) oraz inteligentnym systemem sterowania ogrzewaniem (pompa powietrze/woda) i podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej zapewnia to wysoką efektywność energetyczną. Z kolei brak konieczności zastosowania elementów konstrukcyjnych wewnątrz domu pozwala na jego dowolną aranżację, czyniąc dom przyjaznym, wygodnym i komfortowym dla całej rodziny.

Co, poza nietuzinkową formą, wyróżnia OVOVILLE DOMY ŁUKOWE?

  • maksymalne skrócenie czasu realizacji inwestycji – niskoenergochłonna prefabrykacja na miejscu budowy pozwala na postawienie w pełni wyposażonego domku w 4 tygodnie, przy czym samo przekrycie łukowe zajmuje zaledwie jeden dzień;
  • bezobsługowa eksploatacja – do budowy domu używana jest nadająca się do recyklingu stal z 25-letnią gwarancją na antykorozyjną powłokę aluminiowo-cynkową, co całkowicie uwalnia od konieczności zewnętrznych prac konserwacyjnych;
  • ekologia – dach domu docelowo porośnięty ma być warstwą zieleni w postaci tłumiących hałas i oczyszczających powietrze rozchodników (Sedum);

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w szkielecie konstrukcyjnym nie ma żadnych elementów drewnianych – zastępuje je ultrawytrzymała konstrukcja stalowa (Staldom). Poza aspektami związanymi z obciążeniami konstrukcyjnymi, jest to zabieg proekologiczny, mający na celu ograniczenie zużycia drewnianego surowca. Jedynym elementem drewnianym jest stolarka okienna i drzwiowa (Potoczny okna i drzwi drewniane).

Zadbano również o niekłopotliwe eksploatacyjnie wnętrze domu. Stalowa powierzchnia ścian z założenia nie wymaga malowania, szpachlowania ani napraw. Łatwo też utrzymać ją w czystości, podobnie jak podłogi winylowe (Polflor), które dodatkowo wyróżniają się niebanalnym designem. O funkcjonalne i przemyślane zestawienie mebli i sprzętu kuchennego (Werk Mebel) odpowiada specjalizujące się w ideach szytych na miarę studio aranżacji wnętrz Anny Lewickiej.

 (fot. E. Rakoczy)

„Wszystkie nasze budynki są ultraoszczędne energetycznie. Kluczowym parametrem jest bezkonkurencyjny stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury domu łukowego. Równie ważne jest szczelne i „ciepłe” wypełnienie stalowej konstrukcji materiałami izolacyjnymi firmy Selena. Do ogrzewania w okresie zimowym użyliśmy ekonomicznych mat emitujących podczerwień RS Infrared, zaś dodatkowa warstwa roślinności dachowej pochodząca od eksperta w tej dziedzinie, firmy Xeroflor, da nam skuteczny, darmowy oręż przeciwko nagrzewaniu się wnętrza latem” - mówi przedstawiciel OVOVILLE DOMY ŁUKOWE, dodając, że przepłacanie jest passe.


W dniu 7 września 2019 roku w Bykowie pod Wrocławiem odbyło się oficjalne otwarcie OVOVILLE DOMY ŁUKOWE. 

Podczas wydarzenia można było zwiedzić dom pokazowy, dowiedzieć się więcej o technologii, idei i korzyściach płynących z innowacyjnej formy budownictwa łukowego. Swoją wiedzą dzielili się z odwiedzającymi zaangażowani w projekt eksperci firm z różnych dziedzin budownictwa. Spotkanie prowadziła Angelika Wielgus-Lach, w przerwach atmosferę umilała swoim śpiewem Melika. Deszczowy, ale pełen atrakcji dzień zwieńczył koncert zespołu Mr Zoob. 

Organizatorzy: OVOVILLE, RS INFRARED, TREENEO, RM DOMY SZKIELETOWE, STALDOM PPHU "Ekopol".

Partnerzy: AMPIO SMART HOME, DEVELAGRO, DOCTOR BREW, EKO-BIO OCZYSZCZALNIE SP. Z O.O., FOCIS GRILLE, HYDROIDEA, IMOLA, IWC HOME, KLIMA WRÓBLEWSCY, MIO DECOR, OKNA KONIECZNY,  POLFLOR, POLSKI LED, PORKER FACE, POTOCZNY OKNA I DRZWI DREWNIANE S.C., RM INTERIORS, RONDO POLSKA SP. Z O.O., WINKHAUS, WERK MEBEL, XERO FLOR PL SP. Z O.O.

Patron merytoryczny: SETUP.PL

Portal DOM SZYTY NA MIARĘ był patronem medialnym wydarzenia.

Data publikacji: 10 września 2019

Zobacz także

Na co zwrócić uwagę szykując pokój dla ucznia? (fot. VELUX)RÓŻNE TRENDY

Pokój ucznia na szóstkę

Aranżując w domu przestrzeń dla ucznia musimy mieć świadomość, że poza rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetycznymi, na ogólne samopoczucie i efektywne przyswajanie wiedzy duży wpływ ma klimat wewnętrzny. Jak zapewnić młodemu człowiekowi zdrowe warunki do nauki i zabawy?
Namiastka urlopu na co dzień (fot. FFiL ŚNIEŻKA)RÓŻNE TRENDY

Ogrodowa strefa relaksu

Latem z przyjemnością odpoczywamy na świeżym powietrzu. Przydomowy taras, balkon czy ogród warto zaaranżować tak, żeby cieszył oczy i sprzyjał odprężeniu na co dzień.
Przestrzeń bez barier twórzmy już od (braku) progu w wejściu (fot. ROTO)INSPIRACJE OKIENNE

Przestrzeń bez barier

Dla młodych i sprawnych fizycznie osób strome schody czy wysoko umieszczone okna nie są problemem, ale seniorom i osobom niepełnosprawnym pewne standardowe rozwiązania mogą sprawiać kłopot. Jak stworzyć w domu komfortową przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb?