W nowoczesnych oknach znaczący wpływ na bilans energetyczny mają przeszklenia, bo to szyba stanowi nawet 90% powierzchni okna. Zwracamy uwagę na redukcję emisji CO2, która wiąże się z ograniczeniem strat energii cieplnej. Niestety, zakłady produkujące szkło emitują do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych, co kłóci się z walką o bardziej „zielone” domy. W dobie termomodernizacji i masowej wymiany stolarki w domach pojawia się zatem pytanie, czy da się wdrożyć do produkcji surowce wtórne? Czy stłuczka pochodząca ze starych okien może być wykorzystana do produkcji nowych szyb?
Aby użyć stłuczki szklanej w procesie produkcyjnym, trzeba ponownie ją przetopić i na nowo uformować. Jest to proces dużo prostszy, mniej energochłonny i prawie bezstratny w porównaniu z obarczonym sporym odpadem wytopem mieszanki surowców szklarskich, gdzie musi dojść do odpowiednich reakcji i wiązań. Do przetopienia stłuczki zużywa się nawet 30% mniej energii, co oczywiście niesie za sobą wymierne korzyści dla środowiska. Każda tona stłuczki szklanej to oszczędność ok. 300 kg CO2 z powodu mniejszej ilości spalanego paliwa oraz braku rozkładu surowców węglanowych (stłuczka jest już materiałem przetworzonym). Recykling przyczynia się również do zmniejszenia konsumpcji surowców kopalnych, takich jak piasek, wapień czy dolomit, które są zastępowane stłuczką.
W zakładach grupy SAINT GOBAIN nieustannie trwają pracuje nad rozwiązaniami, które będą wychodziły naprzeciw wyzwaniom klimatycznym. Usprawniane są również procesy produkcyjne, aby faktycznie produkty, które firma oddaje w ręce swoich klientów czy finalnie – mieszkańców domów i mieszkań – miały istotny wpływ na poprawę komfortu, a jednocześnie ograniczały negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu swojego życia.
W perspektywie kilku najbliższych lat, bazując na obecnych metodach produkcyjnych i przy konsekwentnej realizacji założeń strategii Saint-Gobain Grow&Impact, główne działania firmy skupiać się będą na maksymalizacji udziału stłuczki oraz pozyskiwaniu energii wykorzystywanej w całym procesie wytwórczym z OZE.
Źródło: materiały prasowe EPPA Polska.
Data publikacji: 20 grudnia 2023
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.