Kołki rozporowe są nieodłącznym narzędziem pracy zarówno profesjonalistów, jak i majsterkowiczów, którzy potrzebują uniwersalnych rozwiązań montażowych. Te popularne łączniki umożliwiają trwałe mocowanie w podłożu betonowym, murowym (elementy ścienne pełne i perforowane – ceramiczne, silikatowe oraz z betonu komórkowego), w płytach gipsowo-kartonowych oraz gipsowo-włóknowych. Tworzywowe kołki rozporowe są dostępne w różnych wariantach, zależnie od rodzaju podłoża i wymaganej nośności.
„Tworzywowym kołkiem rozporowym, który powinien znaleźć się w każdym domu czy na każdej budowie, jest innowacyjny model SHARK® TWIST. Dzięki specjalnej kompozycji tworzywa sztucznego można używać go w połączeniu z wkrętami do drewna oraz gwintami metrycznymi, wykorzystując np. elementy gwintowane przy podwieszaniu instalacji sanitarnych. Ten kołek zapewnia szybki i bezproblemowy montaż, ponieważ można osadzić go palcem w wykonanym otworze, bez konieczności użycia młotka. W kołki SHARK® TWIST z łatwością wkręcimy odpowiednio dobrane łączniki, a wybrany rozmiar kołka zastosujemy z więcej niż jedną średnicą wkręta” – komentuje Piotr Janik, Product Manager Würth Polska.
Objęte Europejską Oceną Techniczną kołki SHARK® TWIST tworzą w materiałach panelowych 8-punktowy węzeł o dużej powierzchni styku z podłożem. Zostały przetestowane pod kątem przenoszenia wysokich wartości obciążeń oraz zoptymalizowane pod kątem rozpierania i siły potrzebnej do wkręcenia łącznika.
Kołki uniwersalne nadają się do mocowania przedmiotów wyposażenia wnętrz, jak karnisze, półki ścienne, szafki, obrazy, lustra, wieszaki czy lampy, ale także do kanałów kablowych, obejm rurowych, przełączników elektrycznych, znaków informacyjnych czy czujników ruchu.
„Możliwości zastosowania kołków uniwersalnych jest wiele, ale należy pamiętać, że należy używać ich w połączeniu z wkrętem do drewna o jak najprostszej konstrukcji gwintu (bez frezów młynkowych, przeciwgwintów czy wierteł). Doskonałym wyborem będą wkręty ASSY-D. Natomiast w przypadku wykonywania zamocowań w środowisku zewnętrznym lub wilgotnym niezbędne będzie połączenie kołka z wkrętem ze stali nierdzewnej” – radzi Piotr Janik, Product Manager Würth Polska.
Źródło: materiały prasowe Würth Polska.
Data publikacji: 11 grudnia 2023
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.