Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Budujesz dla pokoleń

Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD) nawiązuje współpracę z EPPA - Europejskim Stowarzyszeniem Dostawców Systemów Okiennych z PVC. Głównym celem współpracy są wspólne działania na rzecz szeroko pojętej promocji recyklingu.

Fala renowacji to kluczowa inicjatywa dla branży stolarki okiennej. Stanowi ona element strategii Europejskiego Zielonego Ładu, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wymiana stolarki okiennej jest istotnym elementem renowacji energetycznej budynków, pozwalającym zaoszczędzić ponad 15% całkowitego zapotrzebowania na ogrzewanie. W ciągu najbliższych lat liczba starych okien przeznaczonych do wymiany z pewnością wzrośnie, a to wiąże się z generowaniem odpadów budowlanych. Aby zachować ciągłość obiegu zamkniętego i nie dopuścić ani do utraty surowca, ani do składowania okien na wysypisku, powstała inicjatywa opracowania strategii recyklingowej. Działania takie podjęło Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Systemów Okiennych z PCV EPPA, z siedzibą w Brukseli i wdrożone do oddziałów europejskich, w tym do EPPA Polska. Do inicjatywy dołączył również Związek POiD, zrzeszający producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki otworowej. Obie organizacje podpisały list intencyjny, w którym deklarują m.in. transfer interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie recyklingu PCV pochodzenia okiennego, wspólny wkład w ochronę środowiska poprzez szerzenie wiedzy na temat recyklingu, promowanie recyklingu stolarki jako elementu gospodarki obiegu zamkniętego oraz wsparcie merytoryczne programów społecznych, realizowanych w ramach działalności organizacji.

Związek POiD i Stowarzyszenie EPPA łączą siły na rzecz recyklingu okien pochodzących z demontażu (fot. POiD)

W tym roku Polska dołącza do grona państw prowadzących ekonomię zrównoważonego rozwoju w zakresie gospodarowania odpadami PVC pochodzenia okiennego i drzwiowego. Obecnie w całej Europie zainstalowanych jest około 650 milionów okien PVC, a każdego dnia przy demontażu i wymianie powstaje ponad 2000 ton odpadu PVC. Dzięki swojemu składowi chemicznemu oraz właściwościom pozwalającym na ponowny recykling, tworzywo z PVC może być użyte co najmniej 7 razy w celu produkcji kolejnych okien. Dlatego tak istotne jest tworzenie zapleczy do odzyskiwania surowców. Projekt zainicjowany przez EPPA ma za zadanie wsparcie branży okiennej na płaszczyźnie odbioru i recyklingu starej stolarki otworowej pochodzącej z demontażu. Planowane są działania w celu aktywowania punktów zbiórki okien, żaluzji i drzwi w całej Polsce, aby w następnej kolejności wykorzystać je do wytworzenia regranulatu PVC i do ponownego wdrożenia do produkcji. Ważnym elementem tego projektu będą wspólne działania organizacji w celu uzyskania dofinansowania do kosztów recyklingu okien w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Związek POiD łączy współpracę ze Stowarzyszeniem EPPA również w ramach programu społecznego Dobry Montaż. Kampania od 7 lat nieprzerwanie promuje zasady fachowego montażu, który jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wyrobów stolarki otworowej. W 2020 roku projekt został zmodyfikowany pod kątem promocji programu Czyste Powietrze, w ramach którego uzyskać można dofinansowanie na termomodernizacje budynku, w tym na wymianę starych, nieszczelnych okien, drzwi i bramy garażowej. Akcja realizowana pod hasłem „Wymień stolarkę z dobrym montażem” dotarła do blisko 10 milionów odbiorców.

We wrześniu rusza nowa odsłona akcji, wzbogacona o aspekty poświęcone ekologii. Dobry Montaż staje się  społeczno/ekologicznym projektem "Dobry montaż - Budujesz dla pokoleń”, który ma na celu podkreślanie wagi rozwiązań energooszczędnych i ich wpływu na minimalizację emisji CO2 do środowiska, ale także zwrócenie uwagi na tematy związane z odzyskiwaniem surowców w myśl gospodarki w obiegu zamkniętym. Stowarzyszenie EPPA, mając wieloletnie doświadczenie, ekspercki potencjał i utrwaloną pozycje w zakresie inicjatyw recyklingu w Europie, będzie odgrywał w projekcie rolę Partnera Merytorycznego.


Źródło: materiały prasowe POiD.

Data publikacji: 24 sierpnia 2021

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Niezbędnik każdego inwestora

"Budowlany proces inwestycyjny od Aspiracji do Zamieszkania. Praktyczny poradnik dla inwestora". Wydana przez Oddział Warszawski PZITB publikacja jest już dostępna!
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

VII Międzynarodowa Konferencja ETICS już we wrześniu!

W dniach 9-10 września 2021 roku w Ożarowie Maz. odbędzie się siódma edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS, corocznego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W tym roku wiodącym tematem będzie rola ociepleń na drodze do neutralności klimatycznej i ekologicznej gospodarki, do których dąży Unia Europejska.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Terca Kosmo Nova

Tradycyjny format w nowym wydaniu - firma Wienerberger wprowadza popularną cegłę Kosmo w wersji Nova.