Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jedyne takie płytki

Ceramika Paradyż zainwestuje w innowacyjną technologię i jako pierwsza firma na świecie zyska możliwość produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych zdobionych „na wskroś” w całej masie.

Ceramika Paradyż od 31 lat konsekwentnie inwestuje w rozwój i wdraża nowości, wyznaczając trendy w branży. Pionierski duch spółki dał o sobie znać również i teraz. Zarząd Ceramiki Paradyż podjął odważną decyzję o zainwestowaniu ponad 125 mln złotych w innowacyjną technologię produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych opartą na prasowaniu z jednoczesnym barwieniem w całej masie. Daje to możliwość unikalnego zdobienia „na wskroś” i uzyskania bogatych efektów zdobniczych widocznych w całym przekroju, nawet po obróbce mechanicznej krawędzi. Wytwarzane na nowatorskiej linii produkty pozwolą na wierne oddanie charakteru naturalnych materiałów takich jak kamień, beton architektoniczny czy drewno – zbliżona będzie struktura, jakość, trwałość oraz inne parametry użytkowe. To absolutna nowość na rynku światowym.


„Od początku istnienia firmy stawiamy na rozwój i dokładamy wszelkich starań, aby stale dostosowywać nasze portfolio do zmieniających się potrzeb rynkowych.  Nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które to umożliwiają. Dzięki know-how firmy i doświadczeniu produkcyjnym zapytaliśmy producentów maszyn, czy technologicznie będzie możliwe stworzenie tak innowacyjnego produktu. Po długich miesiącach przygotowań i rozmów właśnie możemy ogłosić rozpoczęcie ogromnej inwestycji, w ramach której powstanie linia demonstracyjna do produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych w technologii barwienia masy „na wskroś”. Jesteśmy dumni, że pomimo pewnych ograniczeń wywołanych skutkami pandemii, jeszcze w tym roku udało się postawić tak ważny krok zarówno dla przyszłości firmy, jak i całej branży ceramicznej” – powiedział Adam Tępiński, współwłaściciel i członek zarządu Ceramiki Paradyż.  


Rozwiązanie umożliwia produkcję wielkoformatowych płyt ceramicznych w maksymalnym formacie
1800 x 3200 mm oraz grubości do 30 mm.

Wdrożenie innowacyjnej technologii ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Ceramiki Paradyż.  Przede wszystkim firma uzyska alternatywne produkty dla materiałów takich jak szlachetny marmur calacatta czy inne kamienie, których naturalne zasoby na świecie są coraz mniejsze. Poza tym, dzięki nowatorskiej metodzie produkcji, wielkoformatowe płytki będą miały znacznie szersze zastosowanie nie tylko w aranżacji jednolitych powierzchni ścian i podłóg, ale też jako wykończenie blatów kuchennych, parapetów, elewacji czy stopni schodów.

Powstałe na planowanej linii produkty będą kierowane na rynek polski oraz rynki zagraniczne. Ceramika Paradyż wzmocni zatem jeszcze bardziej swoją pozycję i zwiększy swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Uruchomienie nowej linii pozwoli również na optymalizację procesów produkcyjnych oraz utworzenie ponad 60 nowych miejsc pracy, co jest niezwykle istotne dla rozwoju całego regionu.   

Projekt poprzedziły badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe. W listopadzie br. nastąpi podpisanie kontraktów z wybranymi w drodze przetargu dostawcami, a montaż podzespołów nowoczesnej linii produkcyjnej zacznie się na początku przyszłego roku i potrwa do grudnia 2021 r. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszą połowę 2022 r. Spółka wyznacza sobie jednak ambitny plan, aby już w drugiej połowie 2021 r. było możliwe uruchomienie części linii do produkcji pierwszych wielkoformatowych slabów ceramicznych. Całkowita wartość inwestycji wynosi 125 757 216,97 złotych, z czego 50 311 964,91 firma pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: „Szybka ścieżka” dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów.


Źródło: materiały prasowe firmy Ceramika Paradyż.

Data publikacji: 7 października 2020

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Profesjonalny montaż stolarki

Poliuretanowe piany Perfect Seal, nowość w ofercie marki Bostik, przeznaczone są do zastosowań montażowych, izolacyjnych i uszczelniających w obrębie stolarki okiennej i drzwiowej.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Blachodachówki z TOPMAT

TOPMAT to poliester w nowej odsłonie, czyli głęboko matowa, bardziej odporna na korozję, odbarwienia i mikropęknięcia powłoka od Blachy Pruszyński.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Poradnik inwestora - bezpłatny pdf do pobrania

"Bezbłędny beton komórkowy" - poradnik inwestora do pobrania bezpłatnie w wersji pdf.