Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

BILT - zeroenergetyczny mikrodom modułowy

Samowystarczalność energetyczna i łatwość modyfikacji. Zbudowany w dwa miesiące dom zwyciężył w organizowanym od 20 lat konkursie organizowanym przez belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium.

BILT to prefabrykowany system składany z gotowych elementów na miejscu budowy. Cały montaż domu, razem z konstrukcją fundamentów i położeniem instalacji, można skończyć w sześć tygodni. Panele fotowoltaiczne pozwalają wyprodukować energię z nadwyżką względem zużycia. 

Co mamy do wyboru?

Po pierwsze - liczbę modułów i ich ustawienie. "Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować różnorodne domy pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia" – mówi Max Brobbel, architekt z firmy BILT. Dom możemy rozbudować nawet na bardzo małej działce. Możemy zacząć skromnie, od jednego modułu. Gdy rodzina i jej potrzeby się powiększą, można dostawić kolejny. Ustawia się je jeden na drugim, równolegle lub prostopadle względem siebie. Z kolei kiedy dorosłe już dzieci będą się wyprowadzać, mogą zabrać ze sobą w nowe miejsce nie tylko ulubione drobiazgi, lecz także cały własny moduł. 

W budynku modelowym kolejne poziomy ustawione są prostopadle, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów (fot. REYNAERS) 

Ściany wewnętrzne nie są montowane na stałe. Możemy je samodzielnie przesuwać, kiedy znudzi nam się układ pomieszczeń albo będziemy potrzebować zmiany. Dzięki temu, że moduły z instalacjami są rozmieszczone pod podłogą, problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni albo łazienki. 

Zobacz prezentację koncepcji BILT 

Fasada 

Budynek wykonany jest wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu. Drewno zastosowane w domu modelowym pochodzi ze zrównoważonych upraw z certyfikatem FSC. Wśród opcji wykończenia fasady są np. kamień, drewno, cegła i metal, ale też konstrukcje umożliwiające uprawę wertykalnego ogrodu. Wykorzystano tu między innymi systemy profili aluminiowych Reynaers: ultracienkie profile do systemów okiennych, harmonijkowe drzwi tarasowe, szklaną balustradę. Firma Reynaers dostarczyła też do domu modelowego konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, które pokrywają cały dach. 

Dom można łatwo rozbudować lub zmniejszyć, a fasadę wymienić w dwa dni (fot. REYNAERS)

BILT to koncepcja stworzona przez pracownię architektoniczną Sluijmer Architectuur (która jest jednocześnie założycielem spółki BILT). Co roku belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium przyznaje nagrody dla wyjątkowych projektów architektonicznych. W tym roku, w 20 edycji konkursu, jury konkursu nominowało BILT wraz z dziewięcioma innymi projektami. Ostatecznego zwycięzcę wybierały osoby głosujące przez Internet. Zwyciężył właśnie BILT - modułowy, zeroenergetyczy dom, zbudowany w dwa miesiące na przedmieściach Utrechtu. Jury zwróciło uwagę na społeczne znaczenie koncepcji, która wpisuje się w trend elastycznych mikrodomów i życia off-the-grid, czyli poza siecią energetyczną. Założona przez  architekta Hansa Sluijmera zwycięska firma otrzyma nagrodę w wysokości 2,5 tys. euro. 

Informacje o konkursie: projectprijs.reynaers.nl

Więcej o systemach Reynaers: www.reynaers.pl 

Data publikacji: 22 marca 2018

Zobacz także

fot. Oskar KujawaROZMOWY

Budynek pasywny w rękach wykonawców

To nie z etykietek i certyfikatów buduje się dom, ale z materiałów budowlanych, ludzkimi rękami. Wykonawstwo jest równie ważne, jak jakość stosowanych rozwiązań. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o detalach wykonawczych opowiada Krzysztof Śmielak.
Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)OCHRONA PRZED WODĄ

Masy, szlamy, folie

Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
Piwnica z silikatów jest czysta, zdrowa i jasna, ale musimy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach wykonawczych (fot. KMR)SILIKATY

Piwnica z silikatów

Bloczki silikatowe mają największą spośród elementów murowych wytrzymałość na ściskanie, co w przypadku piwnicy jest kwestią kluczową - a przy tym są równe, więc ściany łatwo zaizolować i wykończyć.