Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Aluminiowe legary

Taras z desek kompozytowych wymaga odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Firma JAF poleca legary aluminiowe - trwałe, sztywne i wygodne w montażu.

Współczesne tarasy kompozytowe mają wiele zalet – są wytrzymałe,  odporne na wilgoć, mają piękne wzory i trwałe kolory. Jednak nawet najlepsza jakość desek nie zniweluje błędów popełnionych na etapie przygotowywania podkonstrukcji. Oszczędzając na podbudowie, konstrukcji oraz montażu skracamy żywotność całego tarasu i wystawiamy deski na niebezpieczeństwo mechanicznych uszkodzeń. W ten sposób tracimy podwójnie - narażamy się na dodatkowe wydatki oraz ryzyko utraty gwarancji.


Na tarasach kompozytowych nie widać na wierzchu żadnych elementów montażowych. Używa się tu systemów niewidocznego montażu, opartych na klipsach z tworzywa lub stali nierdzewnej (fot. JAF)

Nawierzchnia tarasu z desek kompozytowych powinna spoczywać na podkładzie betonowym. Podłoże powinno mieć wyprofilowany spadek i być zabezpieczone izolacją przeciwwodną. Legary należy ułożyć na podkładkach, które zapewniają odizolowanie od powierzchni betonu (i pomagają odprowadzać wodę poza taras). Brak izolacji prowadzi do wilgoci, a wilgoć do destrukcji tarasu.

 „Legary powinny być przymocowane do stabilnego i twardego podłoża. Najlepiej sprawdza się betonowa wylewka o odpowiednim spadku (minimum 1%, czyli 1 cm na metr), który umożliwia wodzie swobodny odpływ wzdłuż rowków deski. Wylewka rozwiązuje również problem niechcianej roślinności (pnącej się od spodu tarasu). Legary układamy na podkładkach prostopadle do kierunku spływu. Dzięki temu wszelkie opady (wymieszane z brudem z tarasu) spływają do ogrodu, a my unikamy kałuży stojącej pod tarasem. Pamiętajmy, że legary przytwierdzamy do podłoża za pomocą nierdzewnych wkrętów” — podpowiada Piotr Lisowski, ekspert JAF Polska.


Wygodne systemy montażowe pozwalają na stworzenie spójnej kompozycji tarasu i schodów prowadzących do ogrodu (fot. JAF)

Sztandarową zaletą tarasów kompozytowych jest to, że nie trzeba ich cyklicznie odnawiać. Z tego samego powodu najpopularniejszym dotychczas rozwiązaniem podkonstrukcji są legary kompozytowe. Warto jednak rozważyć nowe, trwalsze i wygodniejsze rozwiązanie, czyli systemowe legary aluminiowe.

„Systemowy legar aluminiowy nie wymaga konserwacji, nie rdzewieje i niestraszna mu biodegradacja. Jego atutem jest też sztywność i duża nośność, którą otrzymujemy przy niewielkim przekroju. Dzięki temu jest to dobre rozwiązanie np. problemu zbyt wysokiej wylewki (za małej wysokości do progu okna lub drzwi balkonowych)” - tłumaczy Darina Lazarova, ekspert z JAF Polska. Ważne: systemowy legar aluminiowy do tarasów i prostokątny profil z aluminium to dwie różne rzeczy! Legar systemowy wygrywa sztywnością i lepiej utrzymuje wkręty. Zawdzięcza to specjalnym korytarzom, w których łączniki są mocowane”.


Aluminiowy system podtarasowy ułatwia oraz przyśpiesza montaż (fot. JAF)

Legary układamy w odstępach 35 cm. Większe odstępy skutkują nadmiernym uginaniem się desek, a to może prowadzić do ich uszkodzenia. Legary nawiercamy w równych odstępach i przykręcamy na podkładkach do podłoża. W miejscach łączenia desek zawsze należy użyć dwóch oddzielnych legarów, nie jednego wspólnego! Dobra praktyka mówi też, żeby zachować co najmniej 1 cm odstępu.

Jeżeli nie jesteśmy pewni rozłożenia legarów — możemy poglądowo skorzystać z Kreatora Tarasów dostępnego na stronie JAF Polska. Kreator podpowie układ oraz zaproponuje dopasowany system montażu. Co więcej, policzy za nas potrzebne akcesoria montażowe. W razie wątpliwości zawsze można zapytać o radę profesjonalisty.


Łącząc deski kompozytowe z legarami aluminiowymi otrzymujemy taras, który doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi (fot. JAF)

Bieżąca pielęgnacja tarasu kompozytowego ogranicza się do zamiatania piasku oraz mycia (wystarczy wodą z płynem do naczyń). Oczywiście kompozyt nie jest materiałem niezniszczalnym. Przesuwanie ciężkich przedmiotów (o ostrych krawędziach) może odcisnąć piętno na powierzchni. Szkodzi mu też tłuszcz (najbardziej rozgrzany), wylane wino lub kawa. Dlatego do usuwania mocniejszych zabrudzeń warto wyposażyć się w specjalny środek pielęgnujący (np. Owatrol Compo Clean).


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych JAF.

Data publikacji: 20 maja 2020

Zobacz także

fot. CREATONAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Oryginalna klamra wbijana

W ofercie CREATON pojawiła się wbijana klamra przeznaczona do betonowej dachówki płaskiej KAPSTADT.
fot. DULUXAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Czystość w pięknych kolorach

Nowa farba Dulux EasyCare+ to profilaktyka w walce z czarnymi śladami i przetarciami na ścianach. Zamiast je bezskutecznie szorować, można im zapobiegać już na etapie malowania wnętrza.
fot. GEBERITAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Inspirowany naturą

Ultra płaski brodzik Sestra z kamiennej żywicy to elegancka i funkcjonalna nowość w ofercie marki Geberit.