Od 2024r spółki giełdowe, a w przyszłych latach stopniowo coraz mniejsze firmy, poza zestawieniami finansowymi będą musiały raportować także wpływ w obszarze ESG (Environmental - Środowisko, Social - Społeczność, Governance – Zarządzanie). Istotnymi parametrami raportów będą m.in. wartość emisji gazów cieplarnianych i ślad węglowy organizacji.
Obliczanie śladu węglowego inwestycji budowlanych reguluje dyrektywa unijna. Od 2027 będzie to obowiązkowe dla inwestycji o powierzchni powyżej 2000 m2, trzy lata później dla wszystkich nowo powstających budynków. Już teraz wielu architektów wymaga od producentów materiałów budowlanych wartości śladów węglowych wyrobów. W przyszłych świadectwach charakterystyk energetycznych budynków, poza wartościami energii zużytej na ogrzewanie i chłodzenie budynku, raportowane będą także parametry związane z emisją gazów cieplarnianych czy śladem węglowym od momentu budowy w całym cyklu życia budynku (recykling demontowanych produktów, na przykład okien, wpływa korzystanie na wartość śladu węglowego inwestycji w zamkniętym łańcuchu surowcowym).
Wokół strategii ESG krąży wiele niedomówień. Podczas zaplanowanej na 31 stycznia konferencji przedstawiciele stowarzyszenia EPPA wraz z partnerami projektu recyklingowego OKNOREC oraz zaproszonymi gośćmi przedstawią aspekty istotne z punktu widzenia polskich producentów - nie tylko stolarki okiennej i drzwiowej, ale generalnie produktów budowlanych. Celem spotkania jest wymiana informacji i przekazanie wiedzy, która umożliwi lepsze przygotowanie do przyszłych zmian prawnych, w tym deklaracji środowiskowych i komunikowania wpływu produktu na ślad węglowy, emisję CO2 oraz innych ważnych parametrów środowiskowych.
Data: 31.01.2024 godz. 11.00 – 13.00
Miejsce: Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich – w trakcie trwania Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2024 – pawilon nr 10.
Uczestnicy konferencji:
Marek Karwowski – reprezentujący EPPA Polska - przedstawi działania realizowane przez członków stowarzyszonych w EPPA oraz partnerów projektu recyklingowego OKNOREC w zakresie konsolidacji i operacyjnego uruchomienia recyklingu okien demontowanych w ramach termomodernizacji budynków w Polsce. Przedstawi także zakres przyszłych zmian legislacyjnych związanych z wymaganiami Europejskiej normy ze znakiem CE na wyroby budowlane, która jest w tej chwili w trakcie modyfikacji w ramach CPR – Construction Product Regulations.
Karol Pięta – realizujący wiele aspektów EPPA Polska i działań firm recyklingowych w Polsce oraz Europie zaprezentuje osiągnięcia członków EPPA oraz partnerów OKLNOREC w redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, zwłaszcza CO2.
Dr inż. Jerzy Kwiatkowski z National Energy Conservation Agency (Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. - kierujący działem analiz energetycznych i certyfikacji BREEAM - przedstawi zakres przyszłych zmian legislacyjnych związanych z wpływem śladu węglowego produktu na świadectwa energetyczne budynków, raz z szeregiem powiązanych ważnych szczegółów.
Joanna Zhuravlova - Konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie Bureau Veritas Group przedstawi ważne aspekty oceny cyklu życia (LCA) produktów i organizacji, wymagania związane z tworzeniem deklaracji środowiskowych, weryfikacji EPD, a także obliczeniach śladu węglowego produktu oraz organizacji.
Uzupełnieniem prelekcji będzie panel dyskusyjny. Poprowadzi go Karol Klos - Forum Branżowe / Centrum Analiz Branżowych.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego:
Źródło: materiały prasowe EPPA Polska.
Data publikacji: 25 stycznia 2024
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.