Po raz kolejny wyróżnione zostaną najlepsze obiekty autorstwa polskich architektów, do których powstania wykorzystano materiały ceramiczne. Tradycyjnie też, najlepsze realizacje wyróżnione w konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący polską architekturę.
W tym roku mija dokładnie 14 lat, od kiedy po raz pierwszy przyznano międzynarodowe nagrody Wienerberger Brick Award. Za ideą i powstaniem konkursu, który na stałe wpisał się już do kalendarza ważnych wydarzeń w świecie architektury, stoi firma Wienerberger. Pierwsza polska edycja konkursu Brick Award odbyła się w 2013 roku i od tego czasu jego popularność rośnie. „O tym jak naturalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła nikogo nie trzeba przekonywać, ale warto przypominać jej wyjątkowy charakter” – komentuje start konkursu Monika Sikorska, PR Manager Wienerberger. I dodaje: „Domy, budynki użyteczności publicznej, miejsca kultury i inne obiekty nagradzane w poprzednich edycjach konkursu Brick Award są najlepszym dowodem na to, że pokłady twórczego wykorzystania ceramiki nie zostały wyczerpane. I systematycznie ich przybywa, bo cegła jest po prostu ponadczasowa”.
Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2016 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Prace można nadsyłać poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu brickaward.pl/konkurs do 4 lutego 2019 r.
Obiekty, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020. Ponadto zwycięzcy otrzymają narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix oraz tym samym nagrody w jednej z pięciu kategorii konkursowych i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii.
W konkursie Wienerberger Brick Award 2019 nadesłane obiekty rozpatrywane będą w pięciu kategoriach:
Jury konkursowe:
- Tomasz Konior: architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz założyciel i główny projektant w autorskim biurze KONIOR STUDIO. Pasjonat muzyki i miasta. Autor
i współautor ponad 150 projektów o różnej skali oraz tematyce.
- Zbigniew Maćków: architekt, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2010-2018. Nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa.
- Grzegorz Piątek: krytyk architektury, kurator, autor książek. Wyróżniony m.in, Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2017).
- Małgorzata Pilinkiewicz: architekt, współwłaścicielka biura archistudio studniarek + pilinkiewicz, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022, Przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP 2014-2018, Sędzia konkursowy SARP.
- Jerzy Szczepanik – Dzikowski: architekt i założyciel (wspólnie z Olgierdem Jagiełło i Maciejem Miłobędzkim) pracowni JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002). Sekretarz Krajowej Izby Architektów 2001 – 2005.
Patronem tegorocznej edycji konkursu jest Fundacja Centrum Architektury, Patronat Honorowy objął Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Więcej informacji o konkursie znaleźć można na jego oficjalnej stronie www.brickaward.pl.
Data publikacji: 5 grudnia 2018
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.