Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wienerberger Brick Award 2019

Wystartowała czwarta polska edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019.

Po raz kolejny wyróżnione zostaną najlepsze obiekty autorstwa polskich architektów, do których powstania wykorzystano materiały ceramiczne. Tradycyjnie też, najlepsze realizacje wyróżnione w konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący polską architekturę.

W tym roku mija dokładnie 14 lat, od kiedy po raz pierwszy przyznano międzynarodowe nagrody Wienerberger Brick Award. Za ideą i powstaniem konkursu, który na stałe wpisał się już do kalendarza ważnych wydarzeń w świecie architektury, stoi firma Wienerberger. Pierwsza polska edycja konkursu Brick Award odbyła się w 2013 roku i od tego czasu jego popularność rośnie. „O tym jak naturalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła nikogo nie trzeba przekonywać, ale warto przypominać jej wyjątkowy charakter” – komentuje start konkursu Monika Sikorska, PR Manager Wienerberger. I dodaje: „Domy, budynki użyteczności publicznej, miejsca kultury i inne obiekty nagradzane w poprzednich edycjach konkursu Brick Award są najlepszym dowodem na to, że pokłady twórczego wykorzystania ceramiki nie zostały wyczerpane. I systematycznie ich przybywa, bo cegła jest po prostu ponadczasowa”.

Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2016 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Prace można nadsyłać poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu brickaward.pl/konkurs do 4 lutego 2019 r.

Obiekty, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020. Ponadto zwycięzcy otrzymają narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix oraz tym samym nagrody w jednej z pięciu kategorii konkursowych i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii.

W konkursie Wienerberger Brick Award 2019 nadesłane obiekty rozpatrywane będą w pięciu kategoriach:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projkety infrastrukturalne.
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiaów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na spechalne zamówienie lub  innowacyjnej ornamentyki.

Jury konkursowe:
- Tomasz Konior: architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz założyciel i główny projektant w autorskim biurze KONIOR STUDIO. Pasjonat muzyki i miasta. Autor
i współautor ponad 150 projektów o różnej skali oraz tematyce.
- Zbigniew Maćków: architekt, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2010-2018. Nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa.
- Grzegorz Piątek: krytyk architektury, kurator, autor książek. Wyróżniony m.in, Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2017).
- Małgorzata Pilinkiewicz: architekt, współwłaścicielka biura archistudio studniarek + pilinkiewicz, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022, Przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP 2014-2018, Sędzia konkursowy SARP.
- Jerzy Szczepanik – Dzikowski: architekt i założyciel (wspólnie z Olgierdem Jagiełło i Maciejem Miłobędzkim) pracowni JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002). Sekretarz Krajowej Izby Architektów 2001 – 2005.

Patronem tegorocznej edycji konkursu jest Fundacja Centrum Architektury, Patronat Honorowy objął Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na jego oficjalnej stronie www.brickaward.pl.

 

Data publikacji: 5 grudnia 2018

Zobacz także

fot. FFiL ŚNIEŻKAAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Zdrowa i trwała

MAGNAT Ceramic Care to farba, która oczyszcza powietrze wewnętrzne z formaldehydu.
fot. BLACHY PRUSZYŃSKIAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Wyróżnienie za kreatywność

Firma Blachy Pruszyński została jednym z tegorocznych laureatów podczas gali Kreator Budownictwa Roku 2018.
fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów OciepleńAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Ważny apel SSO

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń opublikowało apel o aktualizację założeń rządowego programu "Czyste powietrze" z położeniem większego nacisku na kwestię ocieplenia budynku.