BRICK LIGHT to nowość firmy Simes. Forma odlewana jest ręcznie, dzięki czemu jej powierzchnia nie jest idealnie gładka, są na niej widoczne drobne zarysowania i przebarwienia. Trawione szkło jest dwukrotnie pokrywane farbą proszkową. Dobrze komponuje się to z ceramiczną teksturą elewacyjnych cegieł licowych lub klinkierowych.
(fot. SIMES)
Oprawa ma wymiary odpowiadające włoskim modelom cegieł: 25 x 12 x 5,5 cm. Wbudowuje się ją w mur w tradycyjny sposób, tak, jak klasyczną cegłę. Nie ma obaw o pęknięcie czy uszkodzenie - wytrzymałość na ściskanie oprawy wynosi 100 N/mm2, czyli ponad połowę więcej, niż cegły pełnej (60 N/mm2). Zachowana jest też maksymalna wytrzymałość mechaniczna na uderzenia - najwyższa w skali pomiarowej IK 10 - oraz szczelność, czyli odporność na wodę i przenikanie ciał stałych. Stopień uszczelnienia produktu montowanego na zewnątrz - IP65.
Oprawa jest zasilana zewnętrznie. Od tyłu ma podpięty neoprenowy przewód zasilający o długości 5 m, który należy przeprowadzić przez termoizolację i warstwę konstrukcyjną ściany i podłączyć do zasilacza. Producent celowo zrezygnował z umieszczenia zasilacza bezpośrednio w oprawie. To zasilacz jest bowiem elementem najbardziej awaryjnym. Zastosowanie łatwego w wymianie zasilacza zewnętrznego oraz przewodu jest rozwiązaniem znacznie trwalszym i gwarantuje dłuższą żywotność oprawy. Szacuje się ją na 50 tysięcy godzin, po tym czasie sprawność LED-ów spada o około 20 % (80% nadal świeci). LED-y w BRICK LIGHT są niewymienialne, więc kiedy żywot oprawy dobiegnie końca, należy "wydłubać" ją z muru i wymienić na nową - albo zastąpić klasyczną cegłą murową.
Oprawy powinny być rozdzielone przynajmniej jedną warstwą cegieł (fot. SIMES)
W zależności od użytego statecznika oprawa może świecić w trybie ON / OFF albo natężenie oświetlenia może być regulowane.
Więcej informacji na stronie producenta - zobacz SIMES.
Data publikacji: 29 marca 2018
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.