Jakie korzyści niesie zastąpienie tradycyjnych drewnianych desek elewacyjnych elementami styropianowymi? Przede wszystkim nie wymagają corocznej konserwacji, nie butwieją i nie wypaczają się tak, jak drewno, nie pojawiają się też na nich wykwity ani zadry. Raz ułożone, przez lata wyglądają tak samo świeżo – potwierdzają to wyniki badań starzeniowych przeprowadzonych na Politechnice Śląskiej.
Do wyboru jest osiem wariantów wykończenia, więc kolor deski można ładnie dopasować do wyglądu budynku (fot. AUSTROTHERM)
Znacznie prostszy i szybszy jest też montaż, bo profile mocuje się do elewacji wyłącznie na klej, bez użycia żadnych kołków ani wkrętów. Co więcej, są na tyle elastyczne, że łatwo przykleić je nawet na powierzchniach zakrzywionych.
Profile Austrotherm FPP Deska Elewacyjna mają długość 1500 mm i przekrój 120 x 20 mm lub 160 x 25 mm. Rdzeń wykonany jest z polistyrenu ekspandowanego (EPS), czyli, mówiąc potocznie, styropianu. Jego gęstość pozorna wynosi 14-16 kg/m3, więc elementy są bardzo lekkie. Na stronie licowej profil fabrycznie pokrywany jest warstwą elastycznej masy szpachlowej, która wiernie odwzorowuje usłojenie drewna. Specjalna technika malowania w odcieniach właściwym różnym gatunkom drewna zapewnia bardzo realistyczny końcowy efekt wizualny. Poza funkcją stricte dekoracyjną, masa korzystnie wpływa też na trwałość profilu oraz jego giętkość i elastyczność.
Krajowa Ocena Techniczna stwierdza przydatność stosowania profili jako elementów wykończeniowych na fasadach budynków (fot. AUSTROTHERM)
Aby uniknąć pomyłki w orientacji profili, co skutkowałoby nierównomiernym i nienaturalnym ułożeniem wzoru usłojenia, w styropianowym rdzeniu wyżłobiony jest rowek. Kolejne elementy wystarczy dokładać zgodnie z jego osią. Specjalnie zaprojektowany przekrój deski tworzy kapinos, umożliwia odrywanie się kropel wody i zapobiega powstawaniu na elewacji zacieków.
Profile mocuje się do podłoża za pomocą mineralnych zapraw klejących do styropianu. Trzeba pamiętać o tym, aby nanosić klej na całą powierzchnię elementu. Po długości oraz w narożach profile należy skleić warstwą kleju ok. 4 mm (Austrotherm PU-Stossfugenkleber), a następnie - po usunięciu nadmiaru kleju - wykończyć styk masą szpachlową (Austrotherm Beschichtungsmasse DKF 75). Docinanie elementów i ich dokładne, estetyczne łączenie nie jest trudne, bo twardy styropian łatwo poddaje się obróbce.
"Deskami" można wykańczać większe fragmenty elewacji albo umieszczać je tylko w formie wstawek (fot. AUSTROTHERM)
W linii profili Austrotherm FPP (Fasadowe Profile Powlekane) poza Austrotherm FPP Deska Elewacyjna znajdziemy też elementy wokółokienne i drzwiowe, podparapetowe, gzymsowe oraz ozdobne.
Więcej informacji na stronie producenta.
Data publikacji: 27 maja 2019
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.