Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Postulat POiD

Związek POiD reaguje w sprawie zakłóceń dostaw surowca drewnopochodnego i związane z tym pogarszanie się kondycji polskich producentów drzwi wewnętrznych.

Związek POiD reaguje w sprawie zakłóceń dostaw surowca drewnopochodnego i związane z tym pogarszanie się kondycji polskich producentów.Związek POiD, w ramach grupy zadaniowej w strukturach POiD - DRZWI WEWNĘTRZNE, zainicjował spotkanie, na którym poruszono tematy skokowego wzrostu cen, masowych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców drewnopochodnych oraz przepisów prawnych w produkcji drzwi wewnętrznych.

W gronie przedstawicieli producentów drzwi wewnętrznych, członków Związku POiD oraz firm niezrzeszonych, poparto propozycje POiD o wystosowanie postulatu do producentów komponentów drewnopochodnych oraz organizacji powiązanych z branżą.

Jak informują producenci drzwi wewnętrznych, braki oraz reglamentacja surowca drewnopochodnego i powiązanych wyrobów powoduje ogromne utrudnienia w kontynuacji planowej produkcji drzwi wewnętrznych. Sytuacja ta zbiega się z niespotykanymi dotąd podwyżkami cen surowca, co wpływa na plany produkcyjne, zagraża też konkurencyjności polskich producentów oraz negatywnie odbija się na ich kondycji.

Cena zakupu płyt mdf to w przypadku wielu produktów drzwiowych blisko 50% wartości technicznego kosztu wytworzenia (TKW). Skutki gwałtownie drożejących surowców odczują zatem nie tylko sami producenci, lecz także cała branża budowlana, remontowa, deweloperska, a finalnie również przedsiębiorcy z innych sektorów i osoby prywatne. Wzrost cen zakupu surowca o ponad 70% może spowodować bardzo znaczący wzrost finalnych cen dla klientów.

Związek POiD reaguje w sprawie zakłóceń dostaw surowca drewnopochodnego i związane z tym pogarszanie się kondycji polskich producentów. Wykres zmiany cen płyty drewnopochodnej 2021-2021.

Zaistniała sytuacja, w opinii POiD, wynika między innymi z nieuczciwych praktyk europejskich producentów komponentów drewnopochodnych, które polegają na wykorzystaniu rekordowego wzrostu popytu na tarcicę w USA jako powodu do ograniczania dostaw, a także do narzucenia znacznych podwyżek, co ostatecznie doprowadzić może do zmniejszenia popytu na drzwi wewnętrzne. Związek ma zamiar wnikliwie badać zgłoszenia od producentów drzwi wewnętrznych, dotyczące nierównego traktowania oraz ograniczania konkurencyjności.

Pismo z wezwaniem do podjęcia wszystkich możliwych działań pozwalających na ustabilizowanie dostaw, zostało skierowane zarówno do producentów płyt drewnopochodnych, jak i instytucji zrzeszających producentów, Lasów Państwowych regulujących gospodarkę drewna w Polsce oraz organizacji międzynarodowych, takich jak Construction 2050 Alliance.


Źródło: materiały prasowe POiD.

Data publikacji: 26 kwietnia 2021

Zobacz także

Korzyści Murowane Wienerberger + SemmelrockAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Korzyści Murowane Wienerberger + Semmelrock

Znana promocja konsumencka Wienerberger Korzyści Murowane została teraz rozszerzona o wybrane produkty z oferty Semmelrock.
Pobierz bezpłatnie poradnik AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Jak poprawnie ocieplić ściany domu?

Pobierz bezpłatnie poradnik w wersji pdf.
Nowy element ułatwiający zbieranie deszczówki od Galeco (fot. GALECO)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Łapacz wody deszczowej

W ofercie Galeco pojawiły się nowe elementy systemów rynnowych, które ułatwiają zbieranie i wykorzystywanie deszczówki.