Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Mury skrępowane - publikacja do pobrania

„Mury skrępowane z elementów silikatowych” – monografia autorstwa prof. Łukasza Drobca wydana przez Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie”.

Nowa publikacja jest pierwszą w Polsce książką poświęconą w całości zagadnieniu murów skrępowanych. Przedstawia zagadnienie od strony teoretycznej, jak również zawiera przykłady projektowania murów skrępowanych.

Różnica pomiędzy murem skrępowanym a murem stanowiącym wypełnienie szkieletu dotyczy przede wszystkim sposobu wznoszenia konstrukcji – w przypadku murów skrępowanych, najpierw wznosi się ściany (pozostawiając otwory na pionowe żelbetowe wzmocnienia), a później betonuje rdzenie, rygle i strzępia, natomiast  w przypadku konstrukcji szkieletowych - ściany wmurowuje się w  gotową żelbetową konstrukcję. W praktyce, ściany wykonane w technologii muru skrępowanego są bardziej odporne na zarysowania, niż te wykonane w technologii szkieletowej, ponieważ elementy tworzące konstrukcję lepiej ze sobą współpracują. Zastosowanie silikatów w konstrukcji skrępowanej pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać parametry tych materiałów (bardzo wysoka wytrzymałość na ściskanie i dobra izolacyjność akustyczna), pozytywnie wpływając na możliwości eksploatacyjne budynków.

W przygotowanej na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Silikatów książce, prof. Łukasz Drobiec opisuje obecny stan wiedzy na temat krępowania murów, a także sygnalizuje rozwiązania, które będą obowiązywały po wejściu w życie nowej wersji Eurokodu 6, co najprawdopodobniej nastąpi na przełomie 2020 i 2021 roku. Dotychczas mury skrępowane stosowane były głównie na obszarach sejsmicznych lub parasejsmicznych (w Polsce głównie na obszarach wpływów górniczych). Tymczasem wyniki badań pokazują, że mogą one być z powodzeniem stosowane również na obszarach wolnych od takich zagrożeń, w celu poprawy nośności murów i zwiększenia odporności ścian na zarysowania.

>>> POBIERZ PUBLIKACJĘ

„W Stowarzyszeniu ››Białe murowanie‹‹ stale działamy na rzecz rozwoju technologii wznoszenia budynków z wykorzystaniem silikatów. Zależy nam na tym, żeby propagowane przez nas rozwiązania zapewniały trwałość konstrukcji i komfort użytkowania budynków. Cieszę się, że wspólnie z prof. Łukaszem Drobcem przygotowaliśmy publikację naukowo-techniczną, która w kompleksowy sposób opisuje zagadnienie krępowania murów, pokazując jednocześnie praktyczne rozwiązania” – mówi Robert Turski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Białe murowanie”. „Mam nadzieję, że wydana przez nas książka będzie stanowiła źródło wiedzy zarówno dla profesjonalistów działających w branży, jak również środowiska naukowego i studentów, oraz że przyczyni się do upowszechnienia stosowania tego rozwiązania” – dodaje.


Książka „Mury skrępowane z elementów silikatowych” stanowi kontynuację rozpoczętego w 2016 roku cyklu wydawniczego poświęconego podstawowym wymaganiom, jakie stawia przed budownictwem prawo wspólnotowe. Co dwa lata Stowarzyszenie „Białe murowanie” wydaje publikacje zawierające praktyczne rozwiązania i przykłady, będące przydatnymi wskazówkami dla projektantów, ale również cennym źródłem informacji dla naukowców i studentów. Dotychczas ukazały się dwie publikacje: „Izolacyjność od dźwięków powietrznych i dźwięków uderzeniowych. Regulacje prawne, obliczenia i rozwiązania konstrukcyjne na przykładzie ścian z silikatów” (autor: Leszek Dulak) oraz „Oszczędność energii i ochrona cieplna. Regulacje prawne, obliczenia i rozwiązania konstrukcyjne na przykładzie ścian z silikatów” (autor: Dariusz Bajno).


Publikację w wersji elektronicznej można pobrać ze strony:
>>> http://www.bialemurowanie.pl


Źródło: materiały prasowe Stowarzyszenia "Białe murowanie"

Data publikacji: 11 września 2020

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

PSPS a nowe WT

Stanowisko PSPS w sprawie zmian przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Branżowy niezbędnik!

Poradnik „Prawo budowlane 2020. Uczmy się wspólnie” - opracowanie omawiające najważniejsze zmiany ustawy po 19 września 2020 r.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Webinaria Geberit

Studio Geberit zaprasza na cykl szkoleń online skierowanych m.in. do architektów, instalatorów, płytkarzy czy uczniów szkół technicznych.