Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Hybrydyzacja pieca w fabryce wełny szklanej

Saint-Gobain Isover zainwestował w Gliwicach ponad 70 mln złotych i zwiększa moce produkcyjne.

Ponad 70 milionów złotych kosztował proces hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, jednocześnie redukując emisję CO2. To pierwszy tego typu projekt w ramach Grupy na swiecie i najważniejszy od półtorej dekady w Gliwicach. 

Nowy hybrydowy piec w zakładzie ISOVER w GliwicachInwestycja pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnej o ok. 10 proc. Będzie miała również decydujący wpływ na obniżenie ilości CO2 emitowanego przez zakład. Pierwsze rezultaty w zakresie zmniejszenia zużycia gazu na tonę produkcji przedstawiają się bardzo obiecująco i pozwalają na stwierdzenie, że nowa technologia pozwoli na redukcję emisji CO2 na tonę wytworzonego produktu nawet do 6 proc. To kolejny krok w stronę spełnienia deklaracji złożonej podczas szczytu UN Global Compact w 2019 roku przez Grupę Saint-Gobain, właściciela Isover, dotyczącej całkowitej redukcji emisji netto CO2 do 2050 roku.

Zwiększenie mocy produkcyjnych przy jednoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla to definicja tego, jak w praktyce rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju. To największa i najważniejsza inwestycja w naszym zakładzie od 15 lat” – mówi Michał Zakrzewski, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Operacyjnych Saint-Gobain Construction Products Polska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Saint-Gobain w Polsce.

Hybrydyzacja, podobnie jak w przypadku samochodów, oznacza więcej niż jedno źródło zasilania. Piec służący do wytopu szkła, podstawowego składnika wełny szklanej, rozgrzewany do tej pory gazem, zyskał dodatkowe źródło zasilania – system elektrod. Energia elektryczna do zasilania elektrod nowego zhybrydyzowanego pieca od roku 2025 będzie pokryta gwarancjami pochodzenia ze źródeł odnawialnych w ramach zawartego przez Grupę Saint-Gobain w Polsce kontraktu vPPA (ang. Virtual Power Purchase Agreement) i będzie pochodziła z farm wiatrowych zlokalizowanych w Polsce.

Hybrydyzacja pieca do produkcji wełny skalnej w fabryce ISOVER pozwoliła ograniczyć emisję CO2 i zwiększyć moce przerobowe Jedna z najbardziej złożonych inwestycji w historii gliwickiego zakładu Isover wymusiła również szereg modyfikacji linii produkcyjnej.

"Musieliśmy dostosować wszystkie instalacje do zwiększonej wydajności nowego pieca. Połączone siły pracowników Isover oraz specjalistów z firm zewnętrznych w liczbie blisko 200 osób pracowały wspólnie przez 12 tygodni. Ogrzewanie hybrydowe jest wydajniejsze, dodatkowo nie wymusza daleko idącej modyfikacji budynku hali produkcyjnej, a przede wszystkim konstrukcji samej piecowni"  – tłumaczy Adam Marchacz, Dyrektor Fabryki ISOVER w Gliwicach.

Hybrydyzacja pieca w Gliwicach to pierwsza tego typu inwestycja w światowych strukturach Grupy Saint-Gobain. W gliwickim zakładzie Isover zainwestowano dotąd blisko 800 mln. złotych.

Cieszę się, że ta pionierska inwestycja w skali naszych globalnych struktur ma miejsce w Polsce i jest kolejnym elementem w ramach strategii redukcji emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach. Dodatkową satysfakcją jest fakt, że efekty tego projektu inwestycyjnego wychodzą daleko poza nasze zakłady – produkowana w Gliwicach wełna szklana stosowana do ociepleń budynków pozwala ich właścicielom – firmom i osobom prywatnym, oszczędzać energię do ich ogrzewania zimą i utrzymania przyjemnego chłodu latem, przez co dodatkowo przyczynia się do obniżenia emisji CO2 w cyklu użytkowania obiektów” – podsumowała Joanna Czynsz – Piechowiak, Prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie.


Źródło: materiały prasowe ISOVER Polska.

Data publikacji: 11 marca 2024

Zobacz także

Nowe panele fotowoltaiczne VARIO w ofercie CREATONINNE

Nowa jakość systemów PV

W ofercie CREATON Polska pojawiła się nowość - zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

PILKINGTON w OKNOREC

Do grona partnerów projektu recyklingowego OKNOREC dołącza PILKINGTON IGP, będący częścią NSG GROUP.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe eko-szyby

Nowa gama szyb Pilkington Mirai™ ma ślad węglowy o 52% niższy niż standardowe szkło typu float.