Pomocny sąsiad nie tylko podleje kwiaty podczas naszej nieobecności lub zaopiekuje się zwierzęciem. Dobry sąsiad ma również realny i pozytywny wpływ na bezpieczeństwo naszych domów i domowników! Media często informują o udaremnionych przez policję próach włamania do mieszkań, co było możliwe dzięki błyskawicznej reakcji sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli hałas. Zintegrowana społeczność lokalna może szybko wykryć intruza, zwrócić uwagę na podejrzane zachowania i zaopiekować się opustoszałym na czas urlopu domem. Niestety, ponad połowa Polaków nie wykorzystuje relacji sąsiedzkich do wzajemnej pomocy i ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami. Nie robimy też zbyt wiele, by integrować się w lokalnej społeczności. Na szczęście istnieją inicjatywy, które mają szansę to zmienić. Mogącym służyć za wzór przykładem jest choćby działające w Warszawie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych CAL, pomagające budować sąsiedzkie więzi i znajomości. To nie tylko wsparcie dla samych mieszkańców, ale też pomoc w pracy lokalnym policjantom.
Głównym celem akcji #PoznajSąsiada jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa i podkreślania istotnej roli sąsiada, a także zachęta do zacieśniania relacji pomiędzy mieszkańcami. Odbywa się to między innymi przez dzielenie się dobrymi praktykami wprowadzanymi przez różne organizacje działające na rzecz integracji społeczności lokalnych.
Jak zorganizować inicjatywę sąsiedzką? Oto krótki poradnik:
1. Wysonduj sąsiadów. Podczas spaceru z psem, jazdy windą, czy spotkania na klatce podziel się z mieszkańcami informacją, że planujesz zorganizować wydarzenie sąsiedzkie.
2. Zorganizuj spotkania organizacyjne. Szukajmy sojuszników, nie porywajmy się na to sami, bo w grupie jest zawsze większy potencjał.
3. Podziel zadania. Gdy mamy już grupę inicjatywną, dzielmy się odpowiedzialnością i zadaniami
4. Korzystaj z lokalnych zasobów. Dobrym sposobem jest zrobienie mapy tego, czym dysponujemy w okolicy. Pamiętaj: najlepsze inicjatywy sąsiedzkie odbywają się przy koncepcji bezkosztowej.
5. Zaplanuj program. Najlepiej uczyń to w sposób demokratyczny i w formie burzy mózgów.
6. Wypromuj wydarzenie. Nie zapomnij o zaproszeniu sąsiadów spoza grupy zaangażowanej w organizację.
7. Baw się dobrze! Po to organizujemy wydarzenie, by czerpać z tego przyjemność.
8. Podsumuj. Spotkaj się ze współorganizatorami po wydarzeniu. Świętujcie, że się udało i wyciągnijcie wnioski na przyszłość, by następnym razem było jeszcze lepiej!
W ramach akcji #PoznajSąsiada portal "Dom szyty na miarę" wspólnie z "Domem bezpiecznym" zachęca do poznawania swoich sąsiadów. Pomóc może w tym specjalna zawieszka, którą można zawiesić na drzwiach mieszkających obok nas osób. Wystarczy wypisać na niej swoje namiary kontaktowe.
Zawieszkę można pobrać TUTAJ.
Data publikacji: 29 maja 2018
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.