Od stycznia 2017 roku zmianie uległy przepisowe współczynniki Uw dla stolarki otworowej - dla okien fasadowych maksymalna wartość Uw to 1,1 W/(m2.K), dla okien połaciowych 1,3 W/(m2.K), a dla drzwi zewnętrznych 1,5 W/(m2.K). Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od stycznia 2021 roku planuje kolejne zmiany i dalsze obniżenie wszystkich tych współczynników o 0,2 W/(m2.K). Wśród osób związanych z branżą zdania na temat słuszności tego działania są podzielone. Na pierwszy plan wysuwa się konieczność uregulowania najpierw kwestii niefachowego wykonawstwa i związanego z tym braku szczelności. Pojawiają się obawy, że obniżanie współczynnika w zakładanej formie bez uwzględnienia dodatkowych aspektów będzie negatywnie oddziaływać na funkcjonowanie rynku. Niezbędne nyło wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Na zlecenie Związku Polskie Okna i Drzwi przeprowadzono ankietę, a podczas pierwszego dnia kongresu, w dniu 25 maja, odbyło się głosowanie. Każda firma mogła oddać głos tylko raz. Drugiego dnia kongresu, 26 maja, ogłoszono wyniki głosowania branży - 63%, czyli większość producentów i dostawców, opowiedziała się za pozostawieniem parametrów przenikalności cieplnej wyrobów na obecnym poziomie. Producenci i dostawcy opowiedzieli się też za podawaniem współczynników dotyczących przenikalności cieplnej okien i drzwi dla wymiaru deklarowanego ("za" głosowało 74% firm).
Wyniki ankiety i głosowania, jako oficjalne stanowisko polskiej branży stolarki budowlanej, zostaną przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do końca czerwca 2017 roku.
Data publikacji: 29 maja 2017
W dniach 11-12 maja odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, której organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.