Konferencja "SPB 2017" to kontynuacja dotychczasowych czterech "Konferencji Zegrzyńskich", które odbyły się w latach 1999-2007. Na spotkaniu znaleźli się przedstawiciele szerokiego grona architektów, projektantów i konstruktorów, ale także inwestorzy, wykonawcy i osoby związane ze środowiskiem naukowym. Jak powiedział Prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów Ryszard Zając:
"Beton komórkowy od lat jest niekwestionowanym liderem, będąc najpowszechniej stosowanym materiałem ściennym w Polsce. Natomiast prefabrykacja betonowa dzięki swoim niezaprzeczalnym walorom może wnieść istotny wkład w rozwój budownictwa, a zwłaszcza czynszowego budownictwa mieszkaniowego. Obydwie branże w ostatnich latach przeszły gruntowną modernizację, stając się nowoczesnymi wytwórniami produkującymi wysokiej jakości wyroby spełniające wymogi nowoczesnego budownictwa."
Podczas dwudniowej konferencji wygłoszono 15 referatów - z tematyką można pokrótce zapoznać się TUTAJ. Przygotowano też panel dyskusyjny, który niejako podsumowany został wnioskiem, iż rozsądne łączenie obu technologii - po pierwsze prefabrykacji, która jako mocna i wykonywana w formie idealnie pod wymiar jest niezastąpiona do zastosowań specjalnych i wymogów architektury modernistycznej, a przy tym zapewnia budowanie szybkie i niezależne od pogody, a po drugie murowania z bloczków komórkowych, które są ogólnodostępne, łatwe wykonawczo i umożliwiają formowanie obiektów - to najlepsza receptą na usprawnienie nowoczesnego budownictwa.
W napiętym grafiku wykładów znalazło się miejsce i na uroczystość uhonorowania młodych twórców. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej otrzymali z rąk swojego dziekana, Jana Słyka, cztery wyróżnienia oraz nagrodę główną Stowarzyszenia Producentów Betonów za najlepszy projekt domu jednorodzinnego. Gratulacje!
Więcej o przebiegu konferencji na stronie SPB.
Data publikacji: 13 października 2017
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.