Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co wyróżnia MB 2K [eco]?

Hydroizolacje to temat trudny w kontekście ekologii, ale firma Remmers zmodyfikowała swój sztandarowy produkt MB 2K i opracowała formułę „eco” przyjazną środowisku.

Produkty budowlane ze znaczkiem „eco” potocznie nazywa się ekologicznymi, choć bardziej adekwatne wydaje się określenie „proekologiczne”. Abstrahując jednak od nazewnictwa, nie ma wątpliwości, że sektor budowlany ma dużo do zrobienia w zakresie redukcji śladu węglowego - jest gałęzią gospodarki, która odpowiada za ponad 1/3 światowej emisji CO2 i zużycia energii. Produkty hydroizolacyjne nie stanowią wyjątku. Poza mineralnymi, które są naturalne, większość uszczelnień powstaje z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i charakteryzuje się wysokim śladem węglowym. Firma Remmers jako pierwsza stworzyła stricte hydroizolacyjny materiał ekologiczny – to masa hybrydowa MB 2K[eco].

Zmodyfikowany skład w MB 2K[eco]

Najbardziej problematycznym składnikiem w hydroizolacjach hybrydowych (FPMC) jest dyspersja tworzyw sztucznych, które – jak sama nazwa wskazuje – naturalne nie są. W MB 2K[eco] część tworzywa sztucznego została zastąpiona materiałami pochodzącymi z recyklingu. Część natomiast zastąpił naturalny lateks, który pozyskuje się z drzew.

Warto wspomnieć, że znaczek „eco” dotyczy całego systemu uszczelniającego. Nie tylko masa, ale również produkty komplementarne, czyli taśma uszczelniająca do narożników i siatka wzmacniająca (gdyby była wymagana) powstają z produktów naturalnych albo pochodzących z recyklingu.

Dobre parametry techniczne MB 2K[eco]

MB 2K[eco] został przebadany tak jak klasyczny materiał uszczelniający, bez taryfy ulgowej. Ma wszelkie dokumenty i ogólne świadectwa budowlane, dopuszczające go do zastosowania w najważniejszych hydroizolacyjnych obszarach: od zewnątrz, na fundamentach, w starym budownictwie, od wewnątrz, poziomo pod ścianami, jako uszczelnienie cokołów itd. Chociaż nie jest to produkt z tworzyw sztucznych, a przynajmniej nie w pełni, to udało się uzyskać bardzo dobre właściwości techniczne. Nie tak imponujące, jak w tradycyjnym MB 2K, ale przy uwzględnieniu bilansu korzyści trudno mieć mu wiele do zarzucenia. Mostkuje rysy rzędu 2 mm (MB 2K do 3 mm), a przy 4 mm grubości zapewnia ochronę przed wodą pod ciśnieniem (MB 2K przy 3 mm). Jest też odporny na przenikanie radonu.

Co ciekawe, zmodyfikowany skład – choć nie było to celowe - korzystnie wpłynął na kolor. MB 2K[eco] ma przyjazny jak na hydroizolację odcień kremowy. To może być przydatne podczas  wykonywania uszczelnienia tynku cokołowego (dla przypomnienia – to pas 5 cm nad ziemią zabezpieczający przed podciekaniem wody pod tynk, na ścianach bez wyróżnionego cokołu >>> ZOBACZ).

MB 2K [eco] ma jasny kolor, w odróżnieniu od szarego MB 2K (fot. REMMERS)

Historia zdaje się zataczać koło. Kiedyś ze wszystkim, również z hydroizolacjami, próbowaliśmy sobie radzić korzystając z wytworów natury. Stosowaliśmy do budowy materiały nienasiąkliwe, jak kamienie narzutowe, albo okładaliśmy ściany zagłębione w gruncie gliną. Potem nastąpiła rewolucja przemysłowa, przetwórstwo paliw kopalnych i zachłysnęliśmy się możliwościami materiałów bitumicznych oraz tworzyw sztucznych. Teraz troszeczkę wracamy do korzeni. I prawdopodobnie niedługo znowu - może w inny sposób, bardziej wykorzystujący współczesną wiedzę - będziemy korzystać z materiałów naturalnych” – podsumowuje Bartłomiej Monczyński z firmy Remmers.

 


Artykuł w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą Remmers, producentem profesjonalnych uszczelnień.


 

Data publikacji: 8 marca 2024

Zobacz także

Co oznaczają popularne skróty literowe w produktach chemii budowlanej?NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

PMBC, LSM, MDS… Co to za akronimy?

W budowlanej nomenklaturze często występują skrótowce lub symbole. Ich rozszyfrowanie może sprawiać kłopot nawet osobom zaznajomionym z branżą! Sprawdź, czy znasz popularne pojęcia z zakresu hydroizolacji budowli.
Uszczelnienie przejść instalacyjnych - przebicie ściany fundamentowej rurą kanalizacyjną (fot. REMMERS)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie przejść instalacyjnych

Woda i kanalizacja - jak prawidłowo wykonać uszczelnienie ściany fundamentowej w miejscu przejścia instalacyjnego?
Po erze królowania bitumów, na rynek hydroizolacji wkraczają hybrydowe polimery (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Hydroizolacje ery postbitumicznej

Papa na lepiku, długo, długo nic, potem masy KMB, szlamy mineralne i wreszcie hybrydowe polimery. Na przestrzeni ostatnich dekad w zakresie hydroizolacji nastąpił prawdziwy przełom. Co wyróżnia te najnowocześniejsze?