Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ściany

  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. WIENERBERGER

    Zaprawieni na sucho

    Certyfikowani Wykonawcy Porotherm Dryfix spotkali się 8 czerwca w malowniczym Folwarku Łochów, gdzie weryfikowali swoje umiejętności rywalizując w konkursie, mieli też okazję do integracji i wymiany doświadczeń z ekspertami z firmy Wienerberger.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w rozmieszczenie i wielkość otworów burzy koncepcję architektoniczną (fot. SOLBET)

    Uwaga na otwory

    Nie zmieniaj samowolnie umiejscowienia i wielkości otworów okiennych! To, że beton komórkowy nie sprawia przy tym problemów, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za kwestie formalne, projektowe i konstrukcyjne.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w wysokość ścian jest łatwa wykonawczo, ale pociąga za sobą uciążliwe konsekwencje (SOLBET)

    Ostrożnie ze zmianą wysokości ścian

    Zmiana wysokości kondygnacji budynku wpływa na zmianę jego gabarytów i kubatury. To zmiana istotna, która wymaga zamiennej decyzji pozwolenia na budowę, niesie też szereg konsekwencji związanych z formą, funkcją i konstrukcją budynku.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    Kalkulator budowlany

    Na stronie Xella Polska można skorzystać z kalkulatora budowlanego, który pozwoli wstępnie oszacować koszty budowy domu z betonu komórkowego w systemie Ytong.
  • ROZMOWY Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet (fot. Słodki Live TV)

    Uniwersalny beton komórkowy

    Jakie zalety ma beton komórkowy? Jak rozpatrywać jego wytrzymałość? Na co wpływa jednorodna struktura bloczków? Czy warto inwestować w kompleksowy system? Z czym powinniśmy się liczyć, zmieniając inny materiał murowy w projekcie na beton komórkowy? Wywiad studyjny.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Planując zmiany, zawsze skonsultuj je z projektantem lub kierownikiem budowy (fot. SOLBET)

    Wybierz materiał zgodny z projektem

    Z czego budować dom? W projekcie domu przewidziane są określone rozwiązania materiałowe. Nie zmieniaj ich na własną rękę, bo takie modyfikacje mogą mieć istotny wpływ na właściwości ściany i tym samym wielopłaszczyznowe skutki uboczne!
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Beton komórkowy jest materiałem niezwykle odpornym na wykonawcze błędy (fot. SOLBET)

    Doceń zalety wykonawcze ABK

    Fachowcy lubią ułatwiać sobie życie. Im wdzięczniejszy materiał mają w rękach, tym lepiej sobie z nim radzą i tym mniejsze ryzyko, że podczas murowania popełnią błąd.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. A.W.

    Za mało szpilek pod murłatę

    Co ile i jak powinny być zakotwione w wieńcu szpilki pod murłatę?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. WIENERBERGER

    Systemowe 3x1/3

    Oferta Wienerberger rozszerzyła się o nowe rozwiązanie systemowe - pustak uzupełniający Porotherm 25 3x1/3 P+W.
  • BETON KOMÓRKOWY Bloczki różnią się parametrami i wyglądem (fot. SOLBET)

    Przegląd bloczków z betonu komórkowego

    Przeznaczone na ściany zewnętrzne bloczki najpopularniejszych producentów różnią się między sobą wymiarami i parametrami. Sprawdź, które najlepiej pasują do Twojego projektu!
  • ŚCIANY Zapadnięta powierzchnia wieńca to skutek złej gęstości betonu (fot. red.)

    Zapadnięty wieniec

    Ekipa z polecenia, pogoda jesienna, ani mroźno, ani upalnie, idealne warunki do betonowania - a tymczasem robione po południu wieńce rano okazały się pozapadane i popękane... Jak do tego doszło? I co z tym dalej począć?
  • ROZMOWY Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)

    Silikaty a energooszczędność

    Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
  • ŚCIANY Stabilne deskowanie to podstawa dobrego wykonania konstrukcji żelbetowej (fot. KMR)

    Dobrze zaszalowane

    Deskowanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych nie jest tanie, ale warto zaufać wykonawcom i... przesadnie na nim nie oszczędzać. To od stabilności szalunków w dużej mierze zależy prawidłowe wykonanie wieńców, nadproży czy filarów. 
  • SZCZYPTA TEORII Wytrzymałość muru zależy nie tylko od klasy budulca (rys. Eryka Rakoczy)

    Wytrzymałość muru na ściskanie

    Czy wiesz, że mur z betonu komórkowego może mieć nośność większą, niż ten z ceramiki? Klasa elementów ściennych to tylko jeden z czynników decydujących o wytrzymałości ściany - zobacz, co jeszcze ma na nią wpływ.
  • SILIKATY W przypadku silikatów nawet ściany o niedużej grubości dobrze radzą sobie z obciążeniami (fot. KMR)

    Biali mocarze

    Wysoka klasa wytrzymałości to jedna z wielu zalet silikatów. I na pewno ułatwia pracę konstruktorom. A jak przydaje się w praktyce nam, inwestorom indywidualnym?