Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Jaka piana na fundamenty i podłogi?

Izolacja fundamentów i podłóg musi być nie tylko ciepła, ale też twarda i szczelna. Pianka natryskowa o strukturze zamkniętokomórkowej spełnia wszystkie wymagania.

Pianka nie przepuszcza pary wodnej, jest odporna na wilgoć, a nawet na wodę i ma wytrzymałośc na ściskanie rzędu 250 kPa. Jej współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,022-0,025 W/(m.​K), dzięki czemu do zaizolowania fundamentów, ścian piwnic czy podłogi na gruncie wystarcza warstwa grubości 5-7 cm. O cechach pianki i jej zaletach można przeczytać tutaj.

Pianę natryskuje się w 3-4 warstwach, każda rośnie maksymalnie do 2 cm. Nie trzeba robić przerw technologicznych podczas prac. Piana utwardza się w ciągu kilku sekund, a po 15 minutach jest gotowa do nałożenia kolejnej warstwy. Zanim skończy się aplikację na całej powierzchni ścian fundamentowych, można zaczynać od początku.

Fundamenty najczęściej przed aplikacją pianki zabezpiecza się lepikiem, jako izolacją przeciwwodną - choć przy niskim stanie wód gruntowych piana jest wystarczająco szczelną ochroną. Z zewnątrz, przed zasypaniem, można osłonić gotowe ocieplenie folią kubełkową. Na podłogach tym, co decyduje o przewadze pianki mad innymi materiałami, jest jej elastyczność. Nie wymaga pozostawiania dylatacji obwodowych ani żmudnego wycinania bruzd pod instalacje. Po prostu okrywa się je warstwą natrysku. Gotowe ocieplenie jest sztywne i wytrzymałe, osłania się je folią i wykonuje na nim tradycyjny cementowy lub anhydrytowy podkład podłogowy.

Warto zaznaczyć, że ocieplenie fundamentów oznacza izolację ich części podziemnej. Nie zaleca się stosowania pianki na strefie cokołowej, wystającej ponad gruntem, bo trudno ją później wykończyć tynkiem czy okładziną. Najlepszy efekt uzyskuje się wtedy, gdy najpierw zamocuje się pas izolacji cokołu (na przykład XPS, wowoodporny EPS czy płyty z pianki) a dopiero wtedy przystąpi do natrysku. Pianka "dopchnie się" wówczas do spodu ocieplenia, uszczelniając styk. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, często najpierw zasypuje się fundamenty, a dopiero po jakimś czasie muruje ściany. Wtedy styk między stwardniałą pianką a izolacją cokołu wypełnia się elastycznym materiałem uszczelniającym - sznurem dylatacyjnym lub pianką z kartusza.

Data publikacji: 15 marca 2017

Zobacz także

Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)FUNDAMENTY

Podbudowa... ze szkła

To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Kruszywo ze szkła piankowego to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.
To nieodwracalny etap - zrób to dobrze! (fot. KMR)FUNDAMENTY

Ocieplenie fundamentów - uwaga na błędy!

Fundamenty i ściany piwnic ociepla się tylko raz. Po zasypaniu za fuszerkę i traconą energię grzewczą przyjdzie nam płacić przez lata.
Płyty muszą być przeznaczone do stosowania na fundamentach (fot. SWISSPOR POLSKA)FUNDAMENTY

EPS na fundamenty - czemu nie?

Kto powiedział, że nadaje się tylko na fasady? Styropian o zmniejszonej nasiąkliwości jest przeznaczony do ocieplania fundamentów i ścian piwnic.