Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Gięte kobyłki

"Kobyłki", czyli dystanse pod zbrojenie górne w płytach fundamentowych i stropowych, przygotowuje się na giętarce w czterech ruchach.

Nazywane potocznie "kobyłkami", elementy dystansowe oddzielające dolne i górne zbrojenie płyt żelbetowych to nic innego, jak odpowiednio wygięte pręty średnicy (najczęściej) Ø 10 mm. Ich przygotowanie nie jest trudne, niemniej trzeba pamiętać o zachowaniu w miarę prostych kątów i odpowiednim odmierzaniu odcinków gięcia - tak, żeby zapewnić właściwą dla grubości płyty wysokość podparcia. 


Na jedną płytę potrzeba od kilkudziesięciu do kilkuset dystansów (fot. ADAM PENGER)


Na plastikowych podkładkach spoczywa zbrojenie dolne, gięte dystanse stalowe podtrzymują zbrojenie górne płyty (fot. ADAM PENGER)


Film udostępniony przez EXTRA DOM, Sławomir Nazimek.

 

Data publikacji: 1 sierpnia 2018

Zobacz także

Wody z wykopu trzeba się pozbyć (fot. KMR)FUNDAMENTY

Uwaga, woda!

Masz działkę o wysokim poziomie ZWG? Boisz się, że podczas wiosennych roztopów woda przeszkodzi w pracach fundamentowych? Zobacz, jak się jej pozbyć z wykopu.
Zasypywanie fundamentów też kosztuje! (fot. KMR)FUNDAMENTY

Zasypywanie fundamentów

To, co wrzucamy w fundamenty, będzie gruntem pod podłogą naszego domu. Zobacz, czym i jak zasypać wykop, żeby uniknąć problemów.
Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)FUNDAMENTY

Masy, szlamy, folie

Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.