Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Estetyka... warunkowa

Im niższy kąt nachylenia dachu, tym bardziej rzuca się w oczy nie wierzch pokrycia, a krawędzie jego elementów. A te nie zawsze są wykończone tak, jak w błyszczących folderach producentów. Pan Sebastian przekonał się o tym na własnej skórze.

Dachówki betonowe są bardzo trwałe, mają strukturę barwioną w masie, a powłoki o doskonałych właściwościach mechanicznych i bogatych walorach estetycznych. Z użytkowego punktu widzenia trudno im cokolwiek zarzucić. Okazuje się jednak, że nie na każdym dachu jest tak kolorowo.

Reklama przekłamuje

W materiałach informacyjnych producentów dachówki zachwycają gładkością jak spod igły. Powłoka oblewa element kilkoma warstwami, a krawędzie są wykończone co do milimetra. Rzeczywistość jest inna. Oto, co wyłoniło się spod folii na świeżo zakupionej palecie dachówek:

 (fot. Sebastian Nowak)

Żaden betonowy element nie jest idealnie gładki, każdy zachowuje pewną porowatość i naturalne dla tego materiału uziarnienie. W tym jego urok. Pod warunkiem, że z zewnątrz ta surowa struktura jednak - zgodnie z reklamą - jest osłonięta estetyczną powłoką. Niestety, nie zawsze tak jest. W zależności od wzoru i od konkretnej partii dachówek możemy kupić produkt zbliżony do obrazka z folderu albo przypominający jego marną kopię. 

Dach dachowi nierówny

Im grubsza dachówka, im ma wyższe tłoczenie, tym jej dolna krawędź bardziej rzuca się w oczy. Na dachu stromym, gdzie elementy widoczne są głównie od strony lica, brak powłoki na tym wywinięciu nie stanowi problemu. Jednak na połaci o niewielkim spadku, którą ogląda się przecież z dołu, lico pozostaje praktycznie niewidoczne. Wzrok skupia się niemal wyłącznie na krawędziach. Ich wykończenie staje się kluczowe dla estetyki dachu. A tak wygląda teraz pokrycie u inwestora:

 (fot. Sebastian Nowak)

Gładkie, połyskujące lico czarnej dachówki ginie wśród chropowatych betonowych krawędzi. Szkoda, bo to naprawdę dobry i bardzo ładny materiał. Gdyby pan Sebastian zdecydował się na dachówkę o niższym tłoczeniu, prawdopodobnie kontrast byłby mniejszy. A może w tym konkretnym przypadku lepiej sprawdziłaby sie jednak dachówka ceramiczna, a nie betonowa? Tylko skąd inwestor miał to wiedzieć? Pocieszenie, że po deszczu odcień się wyrówna, nie wydaje się być stosowne.

Winny producent?

Okazuje się, że niekoniecznie. Zakupiona dachówka w pełni odpowiada temu, co widnieje w jej dokumentacji. Spełnia wymogi wymiarowe, ma wszystkie deklarowane parametry techniczne, jest barwiona w masie na grafitowy kolor i ma stosowną powłokę. Problem niedokładnie wykończonej krawędzi to zatem problem... powszechny. Z ciekawości odwiedziliśmy kilka składów budowlanych i porównaliśmy losowo wybrane czarne dachówki:

  (fot. KMR)

Tylko w jednym przypadku widać, że dachówka jest wykończona na całej powierzchni, choć i tam widać było odpryski. Sprzedawcy jednogłośnie potwierdzili, że ta ewidentna niedoróbka zupełnie ich nie dziwi, bo juz do niej przywykli. W dziewięciu paletach na dziesięć widok jest taki sam. I jak dotąd nikt nie zgłaszał reklamacji. Wyjątkowy pech, czy może jednak brak świadomego konsultanta...?

Dach dachowi nierówny

Wydaje się oczywiste, że kąt nachylenia dachu, który wpływa przecież na sposób padania i odbicia światła, powinien być jednym z kryterium wyboru rodzaju pokrycia. Oczywiste też wydaje się proste pozornie określenie wysokości, na jakiej znajduje się okap. Tylko że ta "oczywistość" nie powinna być problemem inwestora. Skąd ma wiedzieć, jakie zadać pytanie? To projektant i sprzedawca mają obowiązek o te kwestie spytać - i poinformować o konsekwencjach. Trwałość to nie wszystko. Jak mówi sam inwestor: "My nie obawiamy się, że dachówka nie wytrzyma próby lat. Zwyczajnie wygląda z dołu mało estetycznie. Naszym zdaniem reklamy producenta wprowadzają klienta w błąd, a i sprzedawcy, znając kąt nachylenia dachu, projekt oraz wizytując budowę powinni doradzić klientowi optymalne rozwiązanie lub chociaż poinformować o specyfice produktu. O tym, że krawędzie są chropowate. Będziemy wnosili do sprzedawców niezgodność towaru z umową, posiłkując się ustawą o sprzedaży konsumenckiej."

Publikujemy ten artykuł ku przestrodze, ale też ku poszerzeniu świadomości inwestorów - weźcie pod uwagę wspomniane aspekty wybierając pokrycie dla siebie - oraz fachowców z branży. Producenci pokryć dachowych urządzają wiele szkoleń dla dekarzy, często obecni są na nich również przedstawiciele handlowi. Może warto rzucić temat na powszechną tapetę.


Bardzo dziękuję panu Sebastianowi Nowakowi za zgodę na udostępnienie materiału. 

Data publikacji: 16 sierpnia 2018

Zobacz także

Najpopularniejsza jest wełna szklana (fot. KNAUF INSULATION)DACH

Wełna na poddasze

Wełna mineralna to najpopularniejszy materiał do ocieplania dachu. Ale którą wybrać? Superciepłą, naturalnie brązową, mniej pylącą, a może wystarczy najtańsza?
Na żywo dach wygląda super! (fot. Marek Wróbel)DACH

Odcinek 9 - dach

Marek najpierw długo wybierał dach, a potem jeszcze dłużej czekał, aż warunki dojazdowe pozwolą go dostarczyć... Wreszcie się udało.
Prawidłowo wykonana obmurówka przez lata nie wymaga interwencji (fot. WIENERBERGER)ROZMOWY

Klinkierowa obmurówka komina

Cegły pełne czy drążone? Jakiej użyć zaprawy? Jak przygotować płytę wspornikową? Co z obróbkami? O prawidłowe wykonanie obmurówki komina zapytaliśmy ekspertów.