Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szczypta teorii

  • NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU Nawet w tak trudnej pod względem ekologii dziedzinie jak hydroizolacje można ograniczać negatywny wpływ na środowisko, modyfikując skład - przykładem jest MB 2K [eco] (fot. REMMERS)

    Co wyróżnia MB 2K [eco]?

    Hydroizolacje to temat trudny w kontekście ekologii, ale firma Remmers zmodyfikowała swój sztandarowy produkt MB 2K i opracowała formułę „eco” przyjazną środowisku.
  • NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU Co oznaczają popularne skróty literowe w produktach chemii budowlanej?

    PMBC, LSM, MDS… Co to za akronimy?

    W budowlanej nomenklaturze często występują skrótowce lub symbole. Ich rozszyfrowanie może sprawiać kłopot nawet osobom zaznajomionym z branżą! Sprawdź, czy znasz popularne pojęcia z zakresu hydroizolacji budowli.
  • ROZMOWY Rozmowa i migawki

    Akademia CREATON - migawki ze szkolenia

    "Byłam, widziałam, montowałam!" - relacja ze szkolenia dla dekarzy, które odbyło się w Akademii CREATON w Widziszewie. O tym, co się dzieje na sali, opowiada Michał Kacprzak.
  • PYTANIA I DYLEMATY Dlaczego wielowarstwowe membrany zgrzewane mają wyższy współczynnik Sd niż tradycyjne membrany wysokoparoporzepuszczalne? (fot. CREATON)

    Współczynnik Sd w membranach

    Dlaczego jedne wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe mają współczynnik Sd na poziomie 0,02 m, a inne 0,2 m?
  • ŚCIANY W zależności od rodzaju materiału murowego, ściany o szerokości 24-25 cm ważą od 120 do 360 kg/m2. Zobacz, jaki ciężar ma do „przerzucenia” wykonawca budujący z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów i keramzytobetonu (fot. red.)

    Ile ważą ściany?

    Ciężar ściany - i masa, jaką musi przenieść wykonawca - zależy od wagi elementów murowych i ich zapotrzebowania na m2. Zobacz, który materiał jest najlżejszy, a który najcięższy dla murarzy.

  • SZCZYPTA TEORII Jakim obciążeniom poddawane są ściany w budynku i po co je wzmacniamy?

    Jak pracuje ściana?

    Dla elementów murowych kluczowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Jednak w niektórych miejscach w budynku ściany poddawane są również innym obciążeniom - i wtedy potrzebne bywa wzmocnienie. Zobacz ogólny schemat statyczny.
  • ROZMOWY Co to jest Budowlana Marka Roku? Zobacz nagranie na naszym YT.

    Co to jest Budowlana Marka Roku?

    Ranking BMR opiera się na badaniu opinii wykonawców, którzy spontanicznie wskazują marki najlepszej jakości i używane najczęściej. O tym, na jakiej podstawie przyznawane są wyróżnienia, jak sporządzany jest raport i co logo BMR daje konsumentom - rozmawiamy z Joanną Florczak-Czujwid.
  • SZCZYPTA TEORII Zobacz, jakie materiały budowlane kryją się pod symbolami w projekcie (rys. red.)

    Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych

    Czy wiecie, jak w projektach oznacza się beton, papę, drewno albo tynk? Zobaczcie wybrane normowe symbole.
  • BUDOWLANE DETALE Haki powinny mieć minimum 5 cm długości i być odgięte pod kątem 135 stopni (rys. Eryka Rakoczy)

    Haki strzemion w słupach

    Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.
  • INNE Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)

    Czy można betonować w zimie?

    Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
  • SZCZYPTA TEORII Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.

    Ile waży śnieg?

    Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.
  • ROZMOWY Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst z linkiem do kanału na YouTube (fot. red.)

    Polski ład dla domów do 70 m2

    Budowa domu bez pozwolenia, bez kierownika, bez milczącej zgody, za to z szeregiem składanych pod sankcją karną oświadczeń... Jakie korzyści i jakie zagrożenia dla inwestora niesie nowa ustawa? Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst + link do kanału na YouTube.
  • STYROPIAN W DOMU Szary styropian może poprawić izolacyjność słabszych termicznie miejsc w budynku, może też być cieńszy niż biały, co korzystnie wpływa na aspekty ekonomiczne i wizualne (fot. MR)

    Szary styropian – gdy mniej znaczy więcej

    Wybierając szare płyty styropianowe na termoizolację ścian, możemy bez wpływu na bilans energetyczny budynku zredukować grubość warstwy ocieplenia. Niesie to szereg korzyści użytkowych.
  • SZCZYPTA TEORII Badanie kamerą termowizyjną pokazuje miejsca największych strat ciepła (fot. Szymon Firląg)

    Mostki termiczne

    W każdym budynku w ciemno można wskazać potencjalne strefy tzw. mostków termicznych, czyli miejsc o podwyższonej przenikalności cieplnej. Nie trzeba się ich bać, nie musisz się też na nie godzić - sprawdź, gdzie się ich spodziewać i po prostu dopilnuj starannego ocieplenia.
  • SZCZYPTA TEORII Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

    Nowe wartości U i Ep

    Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?