Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Rodzaje klimakonwektorów

W polskim klimacie dom przez pół roku potrzebuje grzania, z kolei podczas letnich upałów dobrze byłoby trochę go schłodzić. Urządzeniem, które łączy obie funkcje, jest klimakonwektor.

Przez ostatnie lata oswoiliśmy temat grzania domu, pojęcia energooszczędności i rozmaitych rozwiązań, jakie oferuje nam w tym zakresie rynek. Grzejąc odpowiednio do warunków, od jesieni do wiosny zapewniamy w domu komfort cieplny. Niestety, komfort kończy się latem. Coraz częstsze fale upałów i ogromne przeszklenia o południowej wystawie sprawiają, że w domu bywa nieznośnie gorąco. Zaczynamy dostawiać wiatraki, montujemy klimatyzację, narzekamy na „zagracenie” domu. Rozwiązaniem może być klimakonwektor, który służy i do ogrzewania pomieszczeń, i ich chłodzenia. 

Co to jest klimakonwektor?

Mówiąc w dużym uproszczeniu, klimakonwektor to urządzenie, które zimą działa jak grzejnik, a latem jak klimatyzacja. Ma niewielkie rozmiary i estetyczny wygląd. Mozna zamontować go i w starszych budynkach, i od razu w nowych. Warto wiedzieć, że klimakonwektor dobrze współpracuje z pompą ciepła, która w nowoczesnych budynkach  stała się niemal standardem.

Klimakonwektor to wygodne rozwiązanie w domu letniskowym, który użytkuje się okresowo o różnych porach roku (fot. red.)
Klimakonwektor to wygodne rozwiązanie w domu letniskowym, który użytkuje się okresowo o różnych porach roku (fot. red.)

Klimakonwektory dzielą się na wentylatorowe i indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy jest wyposażony w czynnik odpowiedzialny za grzanie lub chłodzenie i generuje obieg powietrza w pomieszczeniu. Klimakonwektor indukcyjny ma centralę wentylacyjną i wymiennik ciepła. „Zaciąga” powietrze z pomieszczenia i po ogrzaniu lub schłodzeniu z powrotem je wydmuchuje. Wszystkie klimakonwektory mają wbudowany system odprowadzania skroplin. 

Rodzaje klimakonwektorów ze względu na miejsce montażu: ścienny, podsufitowy, kasetonowy do sufitów podwieszanych i podłogowy.


Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.

Więcej o rekuperacji przeczytasz na ecieplo.pl


 

Data publikacji: 5 kwietnia 2023

Zobacz także

Co to jest rekuperacja, jak działa i jakie korzyści niesie użytkownikom?OGRZEWANIE

Jak działa rekuperacja?

W nowo budowanych domach rekuperacja nikogo nie dziwi, a rozwiązanie to można coraz częściej spotkać nawet w gotowych projektach. Firma świat oze mówi o tym, co to jest rekuperacja i po co ją instalujemy.
Dachówki cementowe to piękny i solidny materiał pokryciowy w atrakcyjnej cenie (fot. CREATON)DACH IDEALNY

Nowoczesne dachówki cementowe

Chcąc w kilku słowach podsumować wybór dachówek cementowych, można powiedzieć, że kupujemy solidny dach w dobrej cenie. Co przemawia za tym rodzajem pokrycia?
Blachodachówka panelowa czy cięta w arkuszach - jaka na jaki dach? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI))MATERIAŁY POKRYCIOWE

Blachodachówka szyta na miarę

Czy kształt dachu może decydować o tym, która blachodachówka okaże się lepsza - cięta na wymiar albo panelowa? Może i decyduje! Zatem jaki wariant wybrać na jaki dach?